Ocena brak

Złocień ogrodowy

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Spośród około 50 gatunków złocieni największe znaczenie w uprawie na kwiat cięty i w doniczkach ma złocień ogrodowy (Chrysanthemum x hortorum) nazywany obecnie chryzantemą wielkokwiatową (Dendranthema x grandiflora). Powstała ona przez skrzyżowanie między sobą kilku gatunków. Uzyskane odmiany, wskutek wieloletniej uprawy bez zabiegów krzyżowania, zatraciły typową dla gatunków odporność na mrozy. Dlatego ich uprawa możliwa jest pod osłonami takimi jak szklarnia lub tunel foliowy.

Chryzantema wielkokwiatowa jest rośliną wieloletnią o wysokości 50-150 cm i naturalnej tendencji do krzewienia. Pędy ma sztywne, a liście jajowate, zatokowo wcinane i nieco skórzaste. Ozdobą są u niej koszyczki kwiatowe zebrane w luźne, baldachokształtne wiechy. Chryzantema zakwita wyłącznie wwarunkach krótkich dni. W czasie naturalnego skracania dni, kwitnienie przypada od sierpnia do października. Uprawa roślin w tych warunkach nosi miano tradycyjnej. Chryzantemy poddane działaniu dnia sztucznie skracanego (przez zaciemnienie) zakwitają o każdej porze roku. Mówi się że pochodzą z uprawy sterowanej.

'Illini Trophy' odm.drobnokwiatowa pełna, daliowata

'Holly' odmiana drobnokwiatowa, pełna pomponowa

'Yellow Elani' odmiana drobnokwiatowa, półpełna

'Yellow Glory' odmiana standardowa, średniowczesna

'Tom Pearce' odmiana wielkokwiatowa pełna, półkulista

'Altis' odmiana pełnokwiatowa, płaska

'Mirano' odmiana drobnokwiatowa, pełna, daliowata

'Shee Purple' odmiana pełnokwiatowa, pełna, półkulista

Argyrantemum krzewiaste

Roślina jest pół-krzewem o wysokości 30-150 cm, który pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Jest bardzo wrażliwe na mróz, toteż u nas może być tylko uprawiane w szklarni.

Podobne prace

Do góry