Ocena brak

Złocień krzewiasty

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ten atrakcyjny kwiat, podobny nieco do stokrotek, pochodzący z Wysp Kanaryjskich, jest popularną rośliną doniczkową i balkonową. Jest to wieloletni krzak wrażliwy na mróz. Dlatego, jeśli hodowany jest na dworze, musi być traktowany jak roślina roczna. W klimacie łagodnym może przetrwać zimę, ale przed rozpoczęciem nowego cyklu trzeba go przesadzić. Złocień krzewiasty często kupujemy w okresie kwitnienia. Należy wybrać roślinę mającą pączki, a nie kwiaty, jeśli chcemy, by jak najdłużej kwitła w domu. Kwiaty, przypominające stokrotki, pojawiają się nieregularnie w ciągu całego okresu kwitnienia. Aby ozdobić balkon, należy wykorzystać typowe złocienie o wysokich łodygach. Jeśli nie ma możliwości przechowywania rośliny przez zimę i obcięcia łodyżek na wiosnę, trzeba wyrzucić kwiat w okresie kwitnienia.

Minimalna temperatura w nocy to 4°C. Natomiast w ciągu dnia najkorzystniejszą jest temperatura maksymalna 20°C.

Za oknem umieścić kwiat w nasłonecznionym miejscu, a w domu tak, by co najmniej cztery godziny dziennie był w słońcu.

Podlewać obficie, w zależności od stanu rośliny. Okazy dojrzałe przed kwitnieniem mają obszerny system korzeniowy i bardzo mało "wolnego" podłoża do magazynowania wody. W gorących okresach podlewać dwa razy dziennie.

Roślina nie wymaga wilgotności. Należy starać sie nie nawadniać zbytnio wnętrza rośliny ponieważ może to spowodować gnicie ciasno rosnących łodyżek.

Co dwa tygodnie używać nawozu, ogólnego stosowania, by roślina ciągle kwitła.

Przy sadzeniu złocieńia w ozdobnej donicy, zastosować glebę ilastą, by zwiększyć ciężar i stabilność rośliny. Zastosować odstęp około 8 cm między brzegiem doniczki a wierzchnią warstwą ziemi, żeby móc obficie podlewać roślinę podczas bardzo suchych okresów.

Te żywotne rośliny powinny być hodowane w stabilnych pojemnikach. Należy unikać wystawiania ich na wiatr. Można hodować złocienie w wiszących koszykach, choć nie prezentują się zbyt dobrze, gdy patrzy się na nie z dołu. Lepiej wyglądają w dużych skrzynkach i urnach, szczególnie korzystnie w połączeniu z wyrobami z terakoty.

GDY ZAUWAŻYSZ

Roślinie mogą doskwierać szkodniki atakujące chryzantemy i inne dolegliwości charakterystyczne dla tego gatunku. Kupując ją, warto zastosować kurację zapobiegawczą przeciwko owadom i grzybom, a w razie wystąpienia jakiś problemów najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się złocienia.

Podobne prace

Do góry