Ocena brak

Złocień doniczkowy

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Przodkowie tej rośliny przybyli z Chin i Japonii. Złocień doniczkowy jest klasyczną rośliną pokojową, którą można kupić przez cały rok. Szczególnie popularna jest w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na pewno rozweseli każde pomieszczenie. Złocienie rosnące w ogrodzie kwitną jesienią i osiągają około 90 cm wysokości. Stosując środki opóźniające wzrost i zmienną długość dnia, hodowcy nadają złocieniowi zwarty pokrój i pobudzają do wydawania kwiatów poza naturalnym okresem kwitnienia. Złocienie występują w szerokiej gamie kolorów i kwitną prawie przez dwa miesiące. Kupujemy je zwykle w postaci trzech lub pięciu sadzonek w jednej doniczce. Rośllnę zwykle wyrzuca się po przekwitnięciu. Jeżeli jednak posadzimy ją w ogrodzie, w kolejnym sezonie odzyska swoje zwykłe rozmiany i powróci do naturalnego okresu kwitnienia.

Ch.moriflium należy hodować w chłodnych warunkach. Idealny zakres temperatur to 10-16°C.

Złocienie potrzebują słabego światła. Zwykle najlepsze będzie ono w pokoju wychodzącym na północ. Także temperatura jest tam najbardziej zbliżona do zalecanej niż w innych częściach mieszkania.

W okresie kwitrnenia dobrze podlewać złocienie. Ziemia ma być wilgotna, lecz nie mokra. Unikać jednak nadmiernego podlewania.

Wymagana umiarkowana wilgotność. Jeżeli zalecane temperatury zostaną przekroczone, doniczkę należy postawić na tacy z granulkami zatrzymującymi wodę.

Ponieważ chryzantema jest rośliną "do wyrzucenia" po okresie kwitnienia, dlatego nie ma potrzeby jej dokarmiania.

Rzadko praktykuje się przesadzanie tych roślin. Złocień doniczkowy wymaga specjalistycznych warunków, które mogą zapewnić jedynie profesjonalni hodowcy.

Kupujmy zawsze rośliny o pąkach kwiatowych, na których widać już kolor. Pąki zbyt zamknięte mogą się nie rozwinąć, zbyt otwarte zaś mogą opaść wskutek nagłej zmiany temperatur.

PRAKTYCZNA RADA

Szara pleśń pojawiają się na łodygach, liściach o kwiatach w zbyt chłodnych lub wilgotnych warunkach. Usuń chore tkanki i popraw warunki hodowlane. Dobrze wietrz pomieszczenia.

Podobne prace

Do góry