Ocena brak

Złocień "Chelsea Girls"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ten piękny krewniak złocienia krzewiastego jest dość odporną byliną. Jest to wrażliwy na mróz krzew, traktowany dość często jako roślina jednoroczna. 'Chelsea Girl' ma filigranowe, srebrnozielononiebieskie liście i białe kwiaty z żółtymi środkami, pojawiające się przez całe lato. Jeśli możemy przezimować młode okazy, warto w lecie pobrać sadzonki z miękkich części i wyrzucić rośliny macierzyste po pierwszych mrozach.

Uprawiamy na dworze, kiedy średnia temperatura w nocy sięga 4°C. W ciągu dnia najlepsze są temperatury około 20°C. Zimujące sadzonki trzymamy w chłodzie.

Ustawiamy w ogrodzie, w pełnym słońcu. Lekki cień jest tolerowany, ale nie najlepszy. Rośliny narażone na wiatr wyglądają nieładnie. Przestawiamy doniczki, albo zapewniamy jakąś podporę. W zimie młode okazy potrzebują jasnego, rozproszonego światła.

Ukorzenione okazy podczas wzrostu podlewamy obficie (w bardzo ciepłe dni nawet dwa razy dziennie). Zimujące sadzonki należy podlewać, kiedy liście zaczynają więdnąć. W takim okresie "przystosowania' nie podajemy zbyt dużo wody tym delikatnym roślinom.

Nie należy podnośić poziomu wilgoci. Zbyt wiele wilgoci wokół łodyg i liści może spowodować gnicie i wystąpienie szarej pleśni.

Nawozimy w lecie, co dwa tygodnie, nawozem uniwersalnym.

Sadzonki ukorzeniamy w mieszance torfu i piasku (pół na pół). Przesadzamy do łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej lub torfowej.

Podłoże na bazie gliny jest łatwiejsze do podlewania i zwiększa stabilność tych roślin o ciężkich koronach. Pozostawiamy około 8 cm wolnej przestrzeni między powierzchnią kompostu a brzegiem doniczki, by w upały móc zalewać roślinę wodą.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Roślina ta jest zagrożona licznymi szkodnikami i chorobami charakterystycznymi dla tego gatunku. Na wiosnę należy stosować środki zapobiegające rozwojowi szkodników i grzybów oraz powtórzyć te zabiegi zgodnie z zaleceniami producenta.

Podobne prace

Do góry