Ocena brak

Złamania przeciążeniowe kości łódkowatej stopy

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Zmęczeniowe złamania kości łódkowatej stopy jakkolwiek zdarzają się rzadko, mogą być przyczyną długotrwałych dolegliwości bólowych stopy, szczególnie u sportowców.

Objawy

Powoli narastający ból przyśrodkowej strony stępu, który po pewnym czasie uniemożliwia trening i udział w zawodach sportowych. Charakterystyczną cechą bólu jest jego narastanie wraz ze wzrostem aktywności, co odróżnia tę patologię od np. chorób przeciążeniowych o charakterze zapalnym. Dolegliwościom bólowym prawie nigdy nie towarzyszy obrzęk i krwiak.

Obraz radiologiczny jest jednoznaczny jedynie w 5% przypadków (Lilja i Westlin), w pozostałych nie stwierdza się patologii kości łódkowatej. Chociaż pewne rozpoznanie zapewnia tomografia oraz scyntygrafia kości, to u 40% chorych stwierdza się zwiększone wychwytywanie izotopu również po stronie zdrowej (zwiastun złamania przeciążeniowego oznaczający potrzebę odciążenia).

Zazwyczaj, złamanie dotyczy środkowej części kości łódkowatej, przebiega w jej długiej osi i obejmuje jedynie grzbietowy obwód kości.

Postępowanie

Odciążenie kończyny (wstrzymanie treningów) oraz w niektórych przypadkach zastosowanie stabilizatorów stawu skokowego przynosi poprawę jedynie w 50% przypadków (Persson). Dlatego często trzeba stosować ortezy z ortopla-stu oraz tzw. dostosowany trening, obejmujący ćwiczenia ogólnokondycyjne na cykloergometrze i pływanie (ortezę zdejmuje się podczas pływania i na noc).

Po 8 tygodniach doleczanie przebiega jak następuje: pierwszy tydzień - markowanie stąpania; drugi tydzień - chodzenie bez kul; kolejny tydzień - lekki trening biegowy, ćwiczenia mięśni stopy oraz ćwiczenia równowagi. Po około

4 miesiącach leczenia zawodnik rozpoczyna treningi z wykonywaniem skoków.

 

Podobne prace

Do góry