Ocena brak

Złamania awulsyjne

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Do złamań awulsyjnych, czyli złamań z oderwania, dochodzi z powodu dys proporcji między siłą mięśni, wytrzymałością ścięgien i odpornością ich przy czepów do kości.

Złamania awulsyjne są szczególnie częste w balecie, cyrku i w sporcie wy czynowym. Występują one w typowych umiejscowieniach - guz kulszowy, ko

lec biodrowy, wyrostek łokciowy, wyrostek dziobiasty kości łokciowej, wyrostki kolczyste i poprzeczne kręgów, guzowatość piszczeli, guz piętowy i inne.

Sprawa jest względnie prosta, jeśli do oderwania przyczepu ścięgna dochodzi nagle, np. przy skoku czy starcie do biegu. Rzecz się komplikuje, jeśli do oderwania dochodzi powoli na podłożu zmienionej patologicznie kości lub jej niezrośnięcia albo martwicy jałowej jądra kostnienia (np. choroba Osgood-Schlattera).

Oczywiście, decydujące znaczenie ma w tych przypadkach badanie radiologiczne kości, ale trzeba przyznać, że wnikliwa analiza dolegliwości pacjenta i badanie kliniczne mogą w wielu przypadkach wykryć chorobę i nie doprowadzić do przemieszczenia odłamów przez mięśnie, kiedy to już potrzebne jest leczenie operacyjne.

 

Podobne prace

Do góry