Ocena brak

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Historia

Autor /Eustachy Dodano /30.09.2011

Historia Emiratów jest dosyć długa, zaczyna się prawdopodobnie około III tysiąclecia p.n.e. Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Kuwejtu, a także Bahrajnu udowodniły, że tereny położone nad Zatoką Perską były ważnym centrum rzemiosła i handlu już w okresie sumeryjskim, (czyli właśnie około III tysiąclecia p.n.e.). Ludy, które je zamieszkiwały przyjęły w VII wieku n.e. Islam. Teraz właśnie ta religia jest główną na terenie tego państwa. Wpływy Iranu przyniosły jego odmianę - szyizm (13.9%). W XVI wieku tereny Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały opanowane przez Portugalczyków, którzy zaczęli kontrolować handel nad Zatoką Perską. W XVII wieku Portugalczycy stracili swe wpływy. Od tej pory Emiraty zajęli Brytyjczycy. Dopiero w roku 1968, w związku z zapowiedzią wycofania się Wielkiej Brytanii z tego rejonu, powstała unia Omanu Traktatowego oraz Bahrajnu i Kataru pod nazwą Federacja Emiratów Arabskich. We wrześniu 1971 Iran zajął należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wysepki nad cieśniną Ormuz.

W 1974 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały stosunki dyplomatyczne z Arabią Saudyjską (zakończono spór o oazę Al - Burajmi). Od 1975 nastąpił rozwój ekonomiczny federacji w związku ze wzrostem sprzedaży ropy naftowej - okazało się, że na terenie Emiratów znajdują się całkiem pokaźne złoża. W 1979 Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Egiptem. Potępiały one układ pokojowy, który Egipt zawarł z Izraelem. W tym samym czasie niestety nastąpił ostry kryzys wewnętrzny między Emiratami. Władze państwowe miały różne poglądy dotyczące dalszego zarządzania państwem oraz co do kierunków dotyczących dalszego rozwoju ekonomicznego. W 1981 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz inne kraje leżące nad Zatoką Perską utworzyły Radę Współpracy Arabskich Państw Zatoki.

Celem tej organizacji rozstrzyganie problemów społecznych oraz współpraca polityczna, ekonomiczna i wojskowa. W 1990, po inwazji irackiej na Kuwejt, armia Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowiła wziąć udział w podjętej przez USA w 1990 akcji (Pustynna Burza) wyzwalania Kuwejtu. W 1993 doszło do konfliktu z Iranem o ważną strategicznie wyspę Abu Musa. Można z niej było kontrolować wejście do Zatoki Perskiej. Przez pewien czas Iran oraz Emiraty zarządzały nią wspólnie. Potem, w roku 1993 Iran zmusił ludność nieirańską do opuszczenia wyspy. Następnie ogłosił Abu Musę terytorium irańskim oraz ustanowił na niej gubernatora. W odpowiedzi na to Zjednoczone Emiraty Arabskie wezwały radę Bezpieczeństwa ONZ do rozstrzygnięcia sprawy przynależności wyspy.

Podobne prace

Do góry