Ocena brak

Zielistka Sternberga

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Zielistka Sternberga to dobra roślina dla hodowców nowicjuszy. Jest prawie niezniszczalna, rośnie świetnie zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Przystosowuje się do każdych warunków i rodzi nowe pędy, które można posadzić samemu albo komuś podarować. Rodzaj Chlorophytum należy do rodziny Liliaceae i obejmuje ok. 40 znanych gatunków. Tylko jeden gatunek uprawia się powszechnie jako roślinę pokojową. Znany on jest pod trzema nazwami łacińskimi: Ch.elatum, comosum i capense. Nazwa rodzajowa Chlorophytum oznacza po prostu "zielona roślina" i rzeczywiście wyjściowy gatunek ma liście całkowicie zielone. Zielistka pochodzi z Afryki Południowej.

Jako roślina pokojowa została wprowadzona w Anglii po raz pierwszy w połowie XIX w. Sadźmy ją w wiszącym koszu, gdyż wtedy zielistka prezentuje się najokazalej, albo w donicy pośród innych zielonych roślin, gdzie jej pstre liście stworzą powabne tło. Prezentowana tutaj odmiana 'Veriegatum' ma charakterystyczne, białe paski na liściach. Małe kwiatki w kształcie gwiazd wyrastają sporadycznie, wystrzeliwując na końcach długich sztywnych łodyg.

Zielistka wytrzymuje nawet tak niskie temperatury jak 5°C, jeśli ziemia kompostowa jest sucha. Lecz również w wysokich temperaturach rozwija się dobrze.

Hodujmy ją w dobrym, ale nie bezpośrednim świetle. Brak odpowiedniego oświetlenia prowadzi do słabszego ubarwienia liści.

Podlewajmy roślinę obficie przez cały okres wzrostu, pozwalając ziemi prawie zupełnie wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Ilość podawanej wody należy ograniczyć podczas zimy.

Wilgotność nie jest sprawą zasadniczą w hodowli zielistki. Jednakże gdy temperatura jest wyższa niż przeciętna, warto zraszać liście.

Podczas okresu wzrostu nawozić rozwinięte rośliny co trzy miesiące standardowym nawozem dla roślin doniczkowych. Zbędne jest nawożenie zimą, czy też roślin dopiero co przesadzonych.

Zielistka wymaga regularnego przesadzania, które zapewni jej optymalne warunki, gdy gwałtownie rośnie. Aby uzyskać najlepszy efekt, używajmy łatwo przepuszczalnej ziemi.

Kiedy minie już niebezpieczeństwo przymrozków, zielistka może być sadzona na zewnątrz domu w cebrzyku, donicy lub skrzyni. Wspaniale doda ona wdzięku kolekcji jednorocznych roślin.

PRAKTYCZNA RADA

Rozmnażanie Aby wyhodować kolejne rośliny, wetknij młody pęd zielistki do małej doniczki, tak by jego podstawa była dokładnie związana z ziemią kompostową. Nie odrywaj młodych pędów od rośliny, dopóki się ona nie ukorzeni.

COŚ JEST ŹLE

1) Gnije środek rośliny. Nadmiar wody. Przesusz ziemię. Roślina może zgnić. Jeśli przeżyje, podlewaj rzadziej.

2) Końce liści brązowieją. Za sucho lub zbyt słonecznie. Sprawdź ziemię i jeśli sucha - podlej. Przestaw w miejsce nie nasłonecznione.

3) Liście matowe i szarawe. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny.

4) Liście blade, pasiastość słabo widoczna. Zbyt ciemno. Przenieś w miejsce dobrze oświetlone.

5) Roślina słaba, wycieńczona, z liśćmi podsychającymi i kurczącymi się. Za gorąco. Przestaw w chłodniejsze miejsce.

6) Roślina zagłodzona. Brak nawozu. Dokarm!

7) Liście przezroczyste i gąbczaste. Zahamowanie wzrostu. Za zimno, przypuszczalne przemrożenie.

Podobne prace

Do góry