Ocena brak

Zielistka czerwona lub wiechowata

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała do 1,5 metra wysokości, z krótkim kłączem i mięsisto zgrubiałymi korzeniami w kształcie buraków. Łodyga jest wyprostowana, pełna, bezlistna, przeważnie bardzo bogato rozgałęziona, przy czym gałązki boczne są mniej więcej takiej samej długości jak pęd główny. Wszystkie liście są odziomkowe, wąskoliniowa-te, do 40 cm długości i około 3 cm szerokości, płaskie, na szczycie zaostrzone, z lekko zaznaczonym kilem; u nasady błoniasto obejmują łodygę.

Liczne białawe lub lekko różowe kwiaty zebrane są w bardzo gęstych szczytowych wiechach. Przysadki trwałe, bladozielone lub skórkowate, później brunatniejące. Szy-pułki podzielone na człony. Lejkowato odstające działki okwiatu w liczbie 6, mają do 20 mm długości i są lancetowate lub wąskojajowate, tępe. Pręcików jest 6, długich, ich nitki u nasady są rozszerzone. Zalążnia górna z nitkowatą szyjką. Owoc jest torebką podzieloną na przegrody, jajowatą, do 14 mm długości, z 6 czar nymi nasionami.

Siedlisko:Słoneczne, kamieniste zbocza, świetj listę lasy, górskie wrzosowiska.  

Rozmieszczenie: Południowo-Zachodnia Europ" na wschód aż do południowo-zachodniej Grecj'

Okres kwitnienia: Maj.

Zastosowanie: Roślina już od czasów starcf nych wysoko ceniona, zarówno w lecznictwie, jak do spożycia; używane mogą być nasiona, łodyg i bulwy. W Grecji z bulw pozyskuje się cukier.

Uwagi ogólne: Zielistka czerwona, jest wsp minana przez Homera jako roślina z ogrodów Hadesu. Bulwy korzeniowe zielistki białej (Asi phodelus albus) są użytkowane tak, jak wyżej opisanego gatunku. Zawarty w nich obfity śluz jest wykorzystywany jako środek klejący. Zielistka biała ma kwiatostany nierozgałęzione albo tylko bardzo słabo i krótko rozgałęzione W wielu regionach uważana jest za symb żałoby.

Podobne prace

Do góry