Ocena brak

Zgięcie okrężnicy wątrobne

Autor /kaylen Dodano /10.01.2012

Zgięcie okrężnicy wątrobne, czyli prawe (flexura coli hepatica s. dextra) stanowi przejście okrężnicy wstępującej w okrężnicę poprzeczną. Rozpoczyna się ono mniej więcej w miejscu, gdzie okrężnicą wstępująca dochodzi do dolnego odcinka nerki prawej. Zgięcie leży zwykle w obrębie przedniej powierzchni dolnej trzeciej części nerki i powierzchnia tylna jelita przylega bezpośrednio do powięzi nerkowej. Następnie zgięcie schodzi na część zstępującą dwunastnicy, z której przednią ścianą jest złączone tkanką łączną i przechodzi w okrężnicę poprzeczną.

Stosunek zgięcia do nerki prawej jest bardzo zmienny; często mija ono dolny odcinek nerki, często przykrywa tylko jej dolny koniec. W stosunku do kośćca zgięcie prawe w linii pachowej leży na wysokości mniej więcej 8 żebra.

Na ogół zgięcie prawe jest bardziej przesuwalne niż lewe, nie ma ono bowiem tak jak lewe więzadła utrwalającego; często występuje tylko stosunkowo słabe więzadło wątrobno-okrężnicze, łączące zgięcie lub prawą część okrężnicy poprzecznej z wątrobą. Powierzchnia przednia zgięcia prawego przylega do dolnej powierzchni wątroby i pozostawia na niej silny wycisk okrężniczy. Kąt zgięcia bywa prosty lub rozwarty; nieraz zgięcie nie wytwarza wyraźnego kąta.

Podobne prace

Do góry