Ocena brak

Zespolenia tętnicy krezkowej

Autor /vanessahernandez Dodano /01.02.2012

 U przyczepu jelitowego krezki rozdwajają się one, obejmując cewę jelitową  i rozgałęziają się następnie w ścianie jelita . Po drodze mniejsze gałązki odżywiają tkankę krezki oraz węzły chłonne. Łuki powyższe na początku jelita krezkowego łączą się z tętnicami dwunastnicy, a w pobliżu zgięcia lewego okrężnicy z gałęzią t. krezkowej dolnej. Cały ten tętniczy ukłacl jelitowy stanowi więc jedną całość i krew może być wzajemnie wymieniana.

'Między obszarem zaopatrzenia pnia trzewnego i t. krezkowej górnej często występują jeszcze inne zespolenia; niektóre z nich występują nawet stale lub prawie stale, inne rzadziej. Rozpatrywanie ich zaprowadziłoby nas jednak zbyt daleko; wspomnimy tylko o naczyniu, które odchodzi albo bezpośrednio z pnia trzewnego, albo z jego gałęzi, biegnie ku tyłowi od trzustki i łączy się z t. krezkową górną luli z jedną z jej gałęzi.

Znaczenie licznych zespoleń tętniczych w kształcie łuków polega na tym, że np. zagięcie się jelita czy ucisk nań, czy rozciągnięcie nie ograniczają dopływu krwi, o ile czynniki te nie są zbyt sihie i nie powodują nienormalnie silnego skrętu. Pomimo tego zabezpieczenia ostatnie gałązki dochodzące do jelita czynnościowo są tętnicami końcowymi i nie wytwarzają wystarczającego krążenia pobocznego w przypadkach przerwania głównego dopływu prądu krwi.

Luki jelita grubego w związku z jego mniejszą ruchomością są mniej liczne i dłuższe niż w jelicie cienkim. Zwłaszcza w krezce okrężnicy poprzecznej znajdują się obszerne nieunaczynione pola, które chirurg wykorzystuje, żeby z dolnej części brzucha móc wniknąć do części górnej, na przykład w celu połączenia pętli jelita cienkiego z tylną ścianą żołądka (gastro-enterostomia retrocolica).

Dla obejrzenia przebiegu i rozgałęzień t. krezkowej górnej całe skłębienie pętli jelita cienkiego należy przełożyć na lewą stronę jamy brzusznej.

Podobne prace

Do góry