Ocena brak

Zespół „strzelającej” łopatki

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Przyczyną dolegliwości jest zazwyczaj zaburzenie zbomości stawu łopatko-wo-piersiowego, mające swe podłoże w uszkodzeniu mięśni łopatkowo-piersio-wych, uszkodzeniu lub zapaleniu kaletki podło-patkowej, czy też w zmianie anatomii łopatki (np. pourazowe zagięcie dolnego kąta). W grę wchodzić mogą też wyrośla chrzęstno-kostne na przedniej powierzchni łopatki, w obrębie jej dolnego kąta czy wyrośla na żebrach; także guzy przedniej powierzchni łopatki (w obrębie trzonu) w przebiegu osteochondromatosis.

Przyczyną dolegliwości może też być wada postawy w następstwie choroby Scheuermanna.

Objawy

Chory uskarża się na bóle związane z ruchem łopatki oraz wynikające z tego ograniczenia. Odgłos słyszalny w czasie ruchu łopatki ma charakter tępego puknięcia lub trzasku.

Rutynowe zdjęcia łopatki rzadko ujawniają przyczynę choroby, chyba że w grę wchodzą pourazowe zniekształcenia łopatki, wyrośla kostno- RyC 2 39 Możliwe kierunki chrzęstne żeber, łopatki itp.    promieniowania bólów w zespole

strzelającej łopatki.

Postępowanie

W zasadzie wystarcza leczenie zachowawcze. Jeśli dolegliwości nie ustępują w grę wchodzi leczenie operacyjne, np. usunięcie zmienionej zapalnie kaletki czy wyrośli.


Do góry