Ocena brak

ZESPÓŁ LAKTACJI I BRAKU MIESIĄCZKI ZESPÓŁ CHIARI-FROMMELA

Autor /kornelcia Dodano /21.11.2013

Wystąpienie laktacji (galactorrhoea) i zanik miesiączek (amenorrhoea) opisuje się pod nazwami zespołu Chiari-Frommela, zespołu del Castillo i zespołu Forbes-Albrighta. Objawy te spotyka się w okresie poporodowym, kiedy laktacja po zaprzestaniu karmienia u-trzymuje się przez okres bardzo długi i nie występują miesiączki, lub u chorych z gru-czolakiem kwasochłonnym przysadki i objawami akromegalii, lub w innych gruczola-2 kach wydzielających bardzo znaczne ilości prolaktyny (prolactinoma). Ponadto zespół laktacji i braku miesiączki skojarzony ze zwiększonym stężeniem prolaktyny w surowicy może wystąpić po stosowaniu środków antykoncepcyjnych, chl« til), rezerpiny (Raupasi ków oraz w przypadka kodzenia podwzgórza, do zmian zanikowych ir wowe ujawniają niedc ziom LH i FSH w s ny.

Ponadto zespół iesiączki skojarzony ze em prolaktyny w suro-po stosowaniu środków antykoncepcyjnych, chloropromazyny (Fenac-til), rezerpiny (Raupasil) i wielu innych leków oraz w przypadkach organicznego uszkodzenia podwzgórza. U chorych dochodzi do zmian zanikowych macicy; rozmazy pochwowe ujawniają niedobór estrogenów, poziom LH i FSH w surowicy jest obniżony.

Przypadki z guzami przysadki wymagają leczenia neurochirurgicznego lub energią promienistą. Laktację można zahamować przez podawanie bromokryptyny (Parlodel).


Do góry