Ocena brak

Żeniszek meksykański

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Odmiana hodowlana żeniszka została otrzymana z odpornego na mrozy, jednorocznego gatunku pochodzącego z Meksyku. Nadal jest udoskonalana przez hodowców. Najpowszechniejszym kolorem kwiatów żeniszka jest niebieski, ale można nabyć też okazy różowe oraz białe. Kwiaty żeniszka (obojętnie jakiego koloru) po zwiędnięciu nabierają brązowej barwy. Jeśli ich nie usuniemy, mogą wyglądać niezbyt atrakcyjnie. Jednak znacznie łatwiej jest radzić, niż to zrobić, ponieważ roślina ta wydaje naprawdę mnóstwo kwiatków przez całe lato. Są one najatrakcyjniejsze w momencie rozkwitnięcia, kiedy to ich otwierające się płatki przypominają kształtem gwiazdki. Bardzo dobrze dają się suszyć (a także utrzymują kolor) w żelu sylikonowym. Najgorzej prezentują się jako kwiaty cięte. Wybieramy duże okazy (do 30 cm) lub karłowate (do 15 cm), które nadają się dobrze na parapety, lub kiedy potrzebujemy kulistych roślin.

Ta średnio odporna na mróz roślina jednoroczna wytrzyma temperatury do 0°C. Nasiona wymagają zaś 2l°C, by móc się rozwinąć, Wysiewamy je w domu późną wiosną. Po minięciu mrozów wysadzamy je na dworze.

Hodujemy w słonecznym miejscu, choć wytrzyma też w lekkim cieniu, ładniejsze kwiaty uzyskamy, kiedy roślina ma jednak dużo światła. Zmniejszy to też ryzyko szarej pleśni (Botrytis).

Korzenie żeniszka muszą mieć odpowiednią wilgotność przez cały okres wzrostu. Jeżeli zaniedbamy ten warunek, roślina nic zakwitnie i będzie słabo rosła.

Pochodzący z Ameryki Środkowej żeniszek nie wymaga wokół siebie podwyższonego poziomu wilgotności. Staramy się unikać nadmiernej wilgoci.

Żeniszek może czerpać pokarm od innych roślin rabatowych podczas okresu rozwoju. Jednak większość uprawianych w doniczkach okazów jest ciasno sadzonych i zużywa cały zapas substancji odżywczych przed końcem sezonu. Nawozimy je więc, używając standardowego nawozu, co dwa tygodnie, przez około miesiąc po wysadzeniu.

Jednorocznego żeniszka nie trzeba przesadzać. Od momentu wysiania, hodujemy w bogatym podłożu i w razie konieczności rozsadzamy. Rosnąc na dworze, potrzebuje podłoża na bazie gliny.

Pastelowego żeniszka hodujmy z roślinami rabatowymi o szarym odcieniu liści i delikatnych kolorach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączlik Roje małych muszek mogą czasem żerować na roślinie. Wszelkie zauważone szkodniki usuwamy odpowiednim środkiem owadobójczym. 

Szara pleśń (Botrytis) może zaatakować ciasno zbite łodygi, liście oraz kwiaty. W czasie wilgotnej pogody podlewamy mniej, utrzymując roślinę z dala od wody. W chłodne dni podajemy wodę wcześnie rano, by żeniszek wysechł do wieczora.

Podobne prace

Do góry