Ocena brak

Zęby mleczne

Autor /judy Dodano /06.01.2012

W skład uzębienia mlecznego wchodzą w szczęce i żuchwie z prawej i  lewej strony po 2 siekacze, 1 kieł i 2 zęby trzonowe.

Pierwsze zęby mleczne wykłuwają się w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka; do 30 miesiąca wykłuwają się wszystkie zęby mleczne, 10 górnych i 10 dolnych. Do 6 roku życia zęby mleczne są jedynym uzębieniem. Od tego czasu do 13 roku życia wyrastają kolejno zęby trwałe; część ich wyrasta w dalszych odcinkach wyrostków zębodołowych, część zaś występuje tta miejscu zębów mlecznych. Od 7 do 12 roku życia uzębienie składa się częściowo z zębów mlecznych, częściowo z zębów trwałych. Przy zmianie Zębów korzenie w większej części zanikają; z tego powodu ząb mleczny rozluźnia się w zębodole i wypada prawie bez bólu i krwawienia.

Zęby mleczne, z wyjątkiem pierwszych zębów trzonowych, mają w za-sadzie kształt podobny do zębów trwałych, są od nich jednak w ogóle znacznie mniejsze i delikatniejsze. Szkliwo ma barwę białą z odcieniem niebieskawym. Przed przejściem korony w szyjkę szkliwo zębów mlecznych jest znacznie zgrubiałe, wskutek czego szyjka jest wyraźnie odgraniczona. Przypomina to podobne zgrubienie (cingulum) u ssaków. Korony siekaczy i kłów są stosunkowo szersze i krótsze w porównaniu do koron zębów trwałych i dlatego-uzębienie mleczne oglądane od przodu wydaje się niższe od uzębienia trwałego. Korzenie zębów trzonowych mlecznych ustawione są silnie rozbieżnie ponieważ obejmują duże zawiązki zębów trwałych. Komora zęba przechodzi bez wyraźniejszej granicy w przewód korzeniowy, który zwęża się ku szczytowi korzenia. Zęby mleczne są ustawione bardziej pionowo niż zęby trwałe; mają one na ogół kształt mniej od nich zmienny.

Różne hipotezy starają się ustalić stosunek zębów trzonowych trwałych do uzębienia mlecznego. Nie wiemy, czy są to zęby mleczne, które zostały włączone do uzębienia trwałego, czy też są to zęby trwałe, które nie mają odpowiedników w uzębieniu mlecznym. Zwrócono uwagę na to, że odległy przodek człowieka posiadał zapewne trzy zęby przedtrzonowe. tak jak dzisiaj jeszcze mają małpy szerokonose i że trzeci trzonowiec mleczny, który by odpowiadał temu P3 trwałemu, stał się zębem trwałym Na tej podstawie można przypuścić, że P3 uzębienia trwałego u ludzi zaniknął i został zastąpiony przez swój odpowiednik — ząb mleczny, dzisiejszy Mx.

Podobne prace

Do góry