Ocena brak

ZDROWIE PSYCHICZNE A ŚRODOWISKO - Modyfikacja zachowań nieprzystosowawczych

Autor /Chuck Dodano /04.07.2011

W koncepcji Dolarda i Millera nie tylko lęk ale również i gniew są traktowane jako reakcja bezwarunkowa podlegająca prawu uczenia się. Oznacza to, że emocje powstają również w wyniku konfliktów wewnętrznych. Gniew może być na przykład przyczyną powstawania chorób układu krążenia, a także nadciśnienia (gniew ukryty).

Zachowania te mogą by modyfikowane między innymi poprzez uczenie jednostki reagowania w sposób adekwatny do danej sytuacji. Psycholog powinien wyraźnie określić pacjentowi, w jakich sytuacjach powinien on reagować np. gniewem, a w jakich nie. Czy powinien to być gniew skierowany na sytuację, człowieka, czy też na problem. Ludzie kierują bowiem gniew najczęściej nie na problem, a na osobę, z którą ten problem jest związany.

Modyfikując zachowanie nieprzystosowawcze zmianie ulega połączenie między przeżywaną złością czy gniewem, a zewnętrznymi reakcjami agresji. Agresja utrwala się wtedy, gdy model agresywny jest nagradzany. W dzisiejszych czasach jest to niestety regułą i pewną zasadą.

Podobne prace

Do góry