Ocena brak

Zawilec koronowy

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Liczba gatunków zawilców jest dość pokaźna. Możemy wybierać wsród małych i delikatnych roślin jak zawilec gajowy (Anemone nemorosa) aż po wysokie i znacznie okazalsze zawilce mieszańcowe (Anemone x hybrida). Wśród tej grupy roślin znajdziemy też zawilca koronowego (A.coronaria) zwanego czasem wieńcowatym lub królewskim. Do najbardziej popularnych zawilców koronowych należy 'de Caen', który ma kwiaty pojedyncze lub pełne o średnicy około 8 cm. Można wybrać kwiaty w kolorach błękitu, fioletu, aż po czerwień oraz kontrastującą z nimi biel. Środek kwiatu mz często białą lub kremową obwódkę, która podkreśla intensywną czerń zbitej masy pręcików. Każdy kwiat wznosi się ponad gęstwiną strzępiastych liści (przypominających trochę pietruszkę), które już same w sobie stanowią ciekawy element dekoracyjny. Roślina ta pochodzi ze śródziemnomorskich regionów Francji i Włoch, stąd też najlepiej czuje się w pełnym słońcu.

Jeśli chcemy mieć kwiaty już zimą, możemy posadzić kilka bulw w inspekcie lub pod kloszem ogrodniczym. Zwykle jednak bulwy sadzi się wczesną wiosną, na głębokość około 5-8 cm w odstępach ok. 20 cm.

Zawilce to rośliny światłolubne - stanowiska cieniste mogą im tylko zaszkodzić.

Rosną najlepiej, gdy ziemia jest dostatecznie wilgotna - wtedy nie wymagają podlewania. Musimy jednak pamiętać, że zawilce w okresach suszy mogą potrzebować wody.

Zawilce preferują podłoże przepuszczające wodę. Najbardziej odpowiednie są gleby lekkie, można je jednak sadzić na żyźniejszych.

Jesienią, gdy liście zaschną, można wykopać bulwy z ziemi i przechować w suchym miejscu. Mniej pracochłonne jest nakrywanie roślin na czas zimy suchymi liśćmi.

Po obumarciu liści wykopujemy bulwy i suszymy je. Po zabezpieczeniu przed myszami przechowujemy w chłodnym miejscu do czasu kolejnego sadzenia. Wielu ogrodników nie zadaje sobie tego trudu, co roku kupując nowe bulwy lub wysiewając nasiona.

Zawilec koronowy i jego odmiany rozmnażamy przez siew lub podział bulw. Nasiona należy wysiewać w III na rozsadniku lub w zimnym inspekcie. Kwitną niekiedy już jesienią tego samego roku.

Interesujące i wyróżniające się wzrostem odmiany to: 'de Caen' i 'St.Brigid', które powstały przez skrzyżowanie dwóch gatunków zawilców (w tym zawilca koronowego). Rośliny te kwitną w maju i czerwcu i mają większą liczbę płatków.

Warto wiedzieć

Rośliny te wymagają raczej niewiele uwagi poza ochroną delikatnych kwiatów przed zbyt surową aurą.

Podobne prace

Do góry