Ocena brak

Zawilec

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Ładny i łatwy w uprawie zawilec jest rośliną pochodzącą z lesistych regionów Chin i Japonii. Można go łatwo przechować z sezonu na sezon. Nadaje się do lekko zacienionych i bardziej wilgotnych miejsc ogródka. A.flaccida można także sadzić bezpośrednio w glebie, gdzie jego system korzeniowy łatwo się rozrośnie, tworząc nad ziemią gęsty dywan mocno powycinanych, ładnych liści, ozdobiony wiosną białymi kwiatami. U młodych okazów liście są brązowe. W miarę dojrzewania stają się ciemnozielone z szarymi punktami. Gdy liście zwiędną, można zawilca zastąpić roślinami cebulowymi, które zakwitają później, np. jedną z odmian czosnku (Allium). Można go także sadzić razem z funkią (Hosta) o barwnych liściach. Ta bujnie rosnąca roślina nie nadaje się raczej do sadzenia z różnymi skalnymi roślinami, ale ładnie wygląda w samodzielnych grupach w donicy.

Jest odporny na niskie temperatury. Jeśli uprawiamy w kompoście lub ziemi w ogrodzie, do których dodamy nieco spleśniałych liści lub innych resztek organicznych, bulwy przetrzymają mróz.

Na wiosnę, pojemnik, w którym rośnie Anemone flaccida, należy przenieść w miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Jest to roślina leśna, więc trzeba przez resztę roku chronić ją przed bezpośrednimi promieniami słońca.

Musi być cały czas wilgotna. Podlewamy obficie. Przed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć.

Ten odporny gatunek zawilca o prawie woskowych liściach, nie potrzebuje zwiększonego poziomu wilgoci. W zbyt palącym słońcu kwiaty mogą zwiędnąć.

Dopiero co posadzonych bulw nie nawozimy. Okazy, które pozostają w tym samym miejscu na kolejny rok, odżywiamy zwykłym nawozem wiosną, przed otwarciem się pąków kwiatowych.

Uprawiamy w kompoście na bazie gliny. Podłoże powinno zawierać wapno. Jego organiczną zawartość uzupełniamy przez dodanie mchu torfowca, do 1/3 objętości mieszanki. Przesadzamy w miarę potrzeb, raz na 3-4 lata, późną wiosną, gdy liście całkowicie obumrą.

Ten niezwykły zawilec doda każdej roślinnej dekoracji nieco dzikiego charakteru. Dobrze wygląda posadzony razem z dzwonkami i pierwiosnkami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnijące bulwy Zawilce nie są podatne na atak szkodników i chorób. Jednak przenawożenie organicznym nawozem, który powoduje zatrzymywanie wody w kompoście, może spowodować gnicie bulw.

Podobne prace

Do góry