Ocena brak

Zawciąg nadmorski

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Jest to różnorodna, ogrodowa wersja zawciągu nadmorskiego, nadająca się na taras, rabaty i do donic. Pielęgnuje się ją raczej łatwo. Tworzy kępki spiczastych, wąskich, wiecznie zielonych liści. Latem na smukłych łodygach pojawiają się różowe, przypominające miotełki kwiaty, które utrzymują się aż do jesieni. Zawciąg nadmorski jest w pełni odporny na mróz i właściwie niezniszczalny. W naturze spotyka się go na odsłoniętych powierzchniach klifu, przyczepionego do skał. Jest idealną rośliną do nadmorskich ogrodów. Łatwo można go wyhodować z nasion, które przed wysianiem moczymy przez około osiem godzin w letniej wodzie, by przerwać zakodowany w nich okres spoczynku. Jednakże nazwane odmiany należy rozmnażać wegetatywnie - zazwyczaj przez podział. Polecamy Armeria maritima 'Vindictive' o ciemnoróżowych kwiatach oraz A.m.'Alba', która ma białe kwiaty.

Wytrzyma bardzo niskie temperatury: do -7°C, choć może cierpieć, jeśli jest uprawiana w małej doniczce i nadmiernie podlewana zimą. Nasiona potrzebują da wykiełkowania 15-21°C.

Lubi pełne słońce. Okazy doniczkowe zniosą upały, lecz zwiędną jeżeli wyschnie im podłoże.

Podlewamy roślinę obficie, gdy przeschnie już powierzchnia podłoża. Zimą kompost powinien być zaledwie wilgotny.

Ponieważ jest to europejska roślina, nie wymaga zwiększania poziomu wilgotności. Nie zaszkodzi jednak postawić doniczkę na warstwie granulatu ogrodniczego, co zapobiegnie przelaniu.

Przesadzone okazy nie wymagają nawożenia przez rok. Dopiero potem należy wiosną wmieszać w górną warstwę podłoża nawóz.

Sadzimy w łatwo przepuszczalnym podłożu na bazie gliny, z dodatkiem żwirku ogrodniczego.

Stare kępy zawciągu obumierają od środka, dlatego należy je podzielić po trzech latach kwitnięcia. Stare środkowe ich części wyrzucamy, a ponownie sadzimy młodsze, ukorzenione rośliny. Obcinamy także zwiędłe kwiaty, żeby roślina wyglądała estetycznie. Pobudzi to jednocześnie produkcją kwiatów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Słabe kwitnienie Roślina ta jest bardzo tolerancyjna i rzadko cierpi z powodu szkodników czy jakiś chorób. Jednak nadmiar nawozu oraz wody może zmniejszyć liczbę kwiatów i obniżyć ich jakość.

Podobne prace

Do góry