Ocena brak

Zastroisz

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta roślina nadaje się do okrywania dużych, pustych miejsc w ogrodzie. Jej drobne, okrągłe listki tworzą wiecznie zielony dywan, który w odpowiednich warunkach, błyskawicznie pokryje powierzchnię kompostu. Drobny zastroisz może zagłuszyć inne rośliny, więc trzeba go kontrolować przez regularne przycinanie, gdyż ukorzenia się z każdego węzia na płożących się łodygach. Bladobłękitne kwiaty w ksztafcie gwiazdek pojawiają się w lecie. Zastroisz jest spokrewniony z lobelią. Uprawiany w doniczce jest bardzo kolorowy latem, a przez resztę roku tworzy zielony dywan. Można go sadzić w skalnych ogródkach, w zagłębieniach lub kamiennych pojemnikach albo zestawiać z kwitnącymi latem roślinami cebulowymi. jak roskea chińska (Roscoea cautleoides) lub jako okrycie pod karłowatymi iglakami o zielonobłękitnych igłach.

Pratia pedunculata jest odporna na mróz i toleruje temperatury do -5°C. Okazy rosnące w doniczkach lepiej znoszą niskie temperatury, jeśli bryła korzeniowa jest ledwie wilgotna.

Zastroisz chronimy przed bezpośrednim słońcem. Toleruje jego mocne światło, jeśli zapewnimy mu odpowiednią wilgotność wokół korzeni. Świetnie nadaje się do uprawy w cienistych miejscach.

Podlewamy obficie. Powierzchnia kompostu powinna przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem. Zimą roślinom w doniczkach znacznie ograniczamy ilość dostarczanej wody - ich kompost powinien być ledwie wilgotny.

Roślina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności, gdyż obfite podlewanie zapewnia jej właściwą wilgotność powietrza.

Posadzona w świeżym kompoście na wiosnę nie potrzebuje dożywiania aż do późnego lata, kiedy to stosujemy zwykły nawóz raz na 10 dni. Rośliny w małych doniczkach niekiedy wcześniej potrzebują nawożenia. Okazom w kompozycjach wieloletnich można wiosną wymienić wierzchnią warstwę kompostu.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny. Dla poprawy drenażu, do podłoża można dodać piasek ogrodniczy do 1/4 objętości mieszanki.

Zastroisz dzielimy jesienią. Nie należy sadzić go zbyt głęboko.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Roślina nie jest narażona na atak szkodników i choroby. Na młodych końcach pędów czasem pojawiają się mszyce, które niszczymy odpowiednim insektycydem. 

Usychanie Okazy uprawiane w słonecznych, gorących miejscach mogą usychać i więdnąć. Podlewamy je obficie, gdy nie pada na nie bezpośrednie światło słoneczne. Jesienią przenosimy roślinę w osłonięte miejsce.

Do góry