Ocena brak

Zastosowania aluminium

Autor /roman Dodano /31.01.2012

Pod wpływem tlenu atmosferycznego aluminium bardzo szybko koroduje, pokrywając się cienką, lecz odporną warstwą tlenku. Warstwa ta chroni metal przed dalszą korozją. Dlatego aluminium bardzo dobrze nadaje się do produkcji wielu wyro­bów od folii spożywczych i garnków poczynając, na ramach okiennych i panelach elewacyjnych dla budownictwa kończąc.
Gęstość aluminium jest trzy razy mniejsza niż stali. Z tego powodu metal ten oraz jego stopy są szeroko używane w przemyśle lotniczym.
Choć aluminium jest gorszym przewodnikiem elektryczności niż miedź, to jego zastosowanie do produkcji kabli elektrycznych stale wzrasta. Z jed­nej strony, aby móc przenieść prąd o takim samym natężeniu, kabel aluminiowy musi być grubszy od miedzianego. Z drugiej jednak, jest tańszy i waży zaledwie połowę tego co miedziany, więc alumi­niowe linie przesyłowe wymagają mniejszej ilości podpór. Aluminium używane jest także do pokry­wania tylnej części luster i do wytwarzania farb miniowych, którymi powleka się inne metale dla ochrony antykorozyjnej.

Podobne prace

Do góry