Ocena brak

Zastawki żylne

Autor /Karoline Dodano /18.01.2012

Zastawki żylne (valvulae venosae). Są to urządzenia, które zabezpieczają kierunek prądu krwi. Dają mu one jedną tylko drogę wolną, drogę do serca, a zamykają drogę wsteczną ku obwodowi. Zastawki występują na wewnętrznej powierzchni ściany żył przeważnie w postaci jednej pary płatków w kształcie kieszonek półksiężycowatych, podobnych do gniazd jaskółczych. Kieszonki te łączą się z błoną wewnętrzną naczynia i mają zrąb zbudowany z włókien klejodajnych i sprężystych obustronnie pokryty śródbłonkicm. U swego brzegu zewnętrznego łączącego się z błoną wewnętrzną naczynia kieszonki są wypukłe, wklęsły brzeg wolny zwrócony jest w kierunku serca. Prąd krwi przyciska zastawki do ściany naczynia i bez przeszkody kieruje się do serca. Natomiast jeżeli krew ulega zastojowi, to wypełnia kieszonki zastawki i przyciska wolne brzegi płatków, a nawet części samych płatków', tak silnie do siebie, że krew nie może się cofać i przepływać między nimi. Ściana żyły wypukła się nieco w miejscu przyczepu zastawki, tworząc tzw. zatokę (sinus); na osobie chudej w przebiegu żył skórnych miejsca te są nieraz widoczne w postaci niewielkich grudek.

Oprócz zwykłych zastawek ułożonych parami zdarzają się, choć rzadko, zastawki potrójne, a w małych żyłach nawet pojedyncze, składające się z jednego tylko płatka.

Zastawki spotyka się albo w przebiegu żyły — zastawki ścienne, al bo też u j ej ujścia do większego pnia — zastawki ujściowe. Zarówno stopień rozwoju zastawki, jak i odległość między nimi podlega silnym fizjologicznym różnicom wieku. Pierwsze zastawki ukazują się w 3 miesiącu życia zarodka. Wraz z wiekiem zastawki stopniowo uwsteczniają się i w wieku starczym mogą zupełnie zanikać. W małych żyłach zastawki liczniejsze niż w wielkich; wielkie żyły tułowia i szyi prawic nic mają zastawek, podczas kiedy np. żyła piszczelowa tylna ma ich około 15. Zastawki są liczniejsze w żyłach głębokich niż powierzchownych; szczególnie zaś liczne w żyłach kończyn.

Wiele żył jest całkowicie pozbawionych zastawek, jak np. ż. główna górna, żż. ramienno-głowowe, żż. płucne, ż. wrotna i większość jej dopływów, ż. nerkowa itd. Żyły wyposażone w zastawki występują przeważnie w okolicach, gdzie krążenie żylne odbywa się przeciw sile ciężkości (np. w kończynach) oraz w tvch, gdzie mogą być uciskane działaniem mięśni.

Podobne prace

Do góry