Ocena brak

Zaślaz mieszańcowy

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Zaślaz należy do rodziny Malvaceae. Pochodzący z Południowej Afryki wiecznie zielony zaślaz nie jest odporny na mrozy. Dobre warunki wzrostu będzie miał w jasnym pokoju lub oranżerii. Liście rośliny mogą opaść w zimie, pod wpływem niskiej temperatury, ale na wiosnę zaślaz szybko wraca do normy. Sercowate liście sprawiają, że roślina ładnie wygląda nawet w czasie, gdy nie kwitnie. Kwiaty w kształcie latarenek, o szerokości do 5 cm, pojawiają się od maja do października. Wiele mieszańców zaślazu wyhodowano z gatunków A.darwinii oraz A.striatum.

Częściej można kupić jednak odmiany takie, jak tutaj pzezentowana. Niektóre mają cętkowane i różnokolorowe liście. Są także bardziej zwarte i krzaczaste niż gatunki, od których pochodzą. Dorosłe okazy sięgają nawet 2 m wysokości, ale młode rośliny lepiej kwitną. Dlatego dobrze jest hodować je na ograniczonej przestrzeni, a starsze zastępować sadzonkami pobieranymi w lecie. Dla lepszego efektu sadzimy po kilka sadzonek w doniczce i obrywamy końcówki pędów, aby pobudzić roślinę do rozkrzewiania się.

Zaślaz potrzebuje chłodu, z minimalną temperaturą około 12°C, bez nadmiernego ciepła. Rośliny uprawiane w domu, gdzie temperatura przekracza 15°C, muszą mieć dobrą wentylację, a w zimie należy je trzymać w tak chłodnym miejscu, jak to tylko możliwe. Zaślaz trzeba chronić przed wiatrem, a jego wątłe łodygi podeprzeć. W lecie roślina może stać na dworze.

Zaślaz lubi jasne, bezpośrednie światło, połączone ze średnią temperaturą. W domu osłaniamy go przed gorącym, letnim słońcem albo przestawiamy do pokoju wychodzącego na północ.

Roślinę podlewamy obficie latem, dostosowując ilość wody do jej wysokości i warunków uprawy. Duże okazy można podlewać nawet dwa razy dziennie. Pzzed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu powinna zacząć wysychać. W zimie dostarczamy roślinie tylko tyle wody, aby zapobiec więdnięciu.

Zaślaz tolerujc suche powietrze, ale w czasie letnich upałów koniecznie musimy spryskiwać liście.

Od wiosny, przez cały okres wzrostu, nawozimy roślinę raz w tygodniu standardową odżywką.

Przesadzamy na wiosnę do dobrego jakościowo kompostu na bazie gliny, który zapewnia stabilność i jest łatwiejszy w utrzymaniu.

Po przesadzeniu rośliny na wiosnę, przycinamy dojrzałe okazy nawet do wysokości 15 cm. W miarę wzrostu, dłuższe pędy należy przywiazać do podpory.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączlik atakują miękkie, świeże pędy na roślinie. Od wczesnej wiosny musimy zapobiegać inwazji szkodnika za pomocą jednego z wielu dostępnych na rynku środków. 

Tarczniki i wełnowce usuwamy watką nasączoną denaturatem. 

Przędziorek jest trudny do zlikwidowania, gdy zaniedbamy roślinę. Usuwamy go jak najszybciej za pomocą pałeczek nasączonych środkiem owadobójczym lub metodą biologiczną dzięki dobroczynkowi szklarniowemu (Phytoseiulus persimilis).

Podobne prace

Do góry