Ocena brak

Zaślaz "Boule De Neige"

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Ta południowoamerykańska roślina nie toleruje mrozu, ale nadaje się na chłodną, przeszkloną werandę. Choć w naturalnym środowisku jest wiecznie zielona, zbyt niskie temperatury powodują opadnięcie liści, które jednak szybko odrosną pod wpływem ciepła wczesną wiosną. Ta odmiana o białych kwiatach, które pojawiają się od maja do października, ma jasnozielone liście w kształcie serca. Dojrzałe okazy mogą osiągać 2 m wysokości, ale młodsze lepiej kwitną. Dlatego starsze trzeba zastępować sadzonkami pobieranymi latem. Umieszczamy je po kilka w jednej doniczce i parę razy uszczykujemy stożki wzrostu.

Roślinę przez cały rok trzymamy w chłodzie. Minimalna temperatura to 12°C. Jeśli przekroczy 15°C, konieczna jest dobra wentylacja. W lecie rośliny można przenieść na dwór w miejsce osłonięte od wiatru.

Zaślaz uprawiamy w jasnym miejscu. Latem w domu trzeba usunąć go z bezpośredniego słońca.

W letnim okresie wzrostu podlewamy obficie, dostosowując ilość wody do rozmiarów rośliny i warunków uprawy. Duże okazy można latem podlewać nawet dwa razy dziennie. Przed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu musi ledwie zacząć przesychać. W zimie dostarczamy tylko tyle wody, by zapobiec zwiędnięciu rośliny.

Zaślaz 'Boule de Neige' toleruje suche powietrze, ale w czasie upalnego lata dobrze zrobi mu codzienne zraszanie.

W okresie wzrostu roślinę nawozimy co tydzień standardową odżywką.

Starsze okazy przesadzamy na wiosnę do kompostu na bazie gliny.

W czasie przesadzania przycinamy nadmiernie wyrosłe pędy. Dojrzałe okazy można skrócić nawet do 15 cm. W miarę wzrostu rośliny dłuższe pędy powinny być przywiązywane do podpór.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki mogą żerować na młodych pędach. Pojawiają się w postaci białej chmurki na spodniej stronie liści, gdy poruszymy roślinę. Rozwój szkodników kontrolujemy od wczesnej wiosny, stosując odpowiednie insektycydy

Tarczniki i wełnowce trzeba usuwać wzcikiem nasączonym denaturatem. 

Przędziorek zaatakuje roślinę, gdy tylko damu mu taką szansę. Zwalczac go trzeba jak najszybciej za pomocą pałeczek nasączonych insektycydem lub metody biologocznej Phytoseiulus persimilis.

Podobne prace

Do góry