Ocena brak
Zaślaz
Ta oryginalna, zawsze zielona roślina została wyhodowana z gatunku, który pochodzi z Brazylii. Jest to elegancki krzew pnący na ścianę do chłodnej oranżerii lub imponująca roślina do wiszącego kosza. Można ją też wyprowadzić w formę pienną. Gdy uprawiamy zaślaz w doniczce, giętkie pędy wymagają podpory. Nawet młode okazy ładnie kwitną, a kwiaty pojawiają się przez całe lato aż do jesieni. Jeśli mamy mało miejsca, wymieniajmy zaślaz co roku. Sadzonki zielne można pobrać latem i posadzić po kilka w jednej doniczce, by uzyskać bardziej krzaczastą roślinę.
Ta odporna na mróz roślina wymaga chłodu. W zimie starajmy się utrzymać temperaturę powyżej 5°C. Optymalny zakres to 12-15°C. Przy nadmiarze ciepła delikatne kwiaty skurczą się, więc w gorące dni należy dobrze wietrzyć roślinę. Można tez wystawić ją w lecie do ogrodu.
Zapewniamy bezpośrednie światło. W lecie rośliny uprawiane w domu chronimy przed gorącym, południowym słońcem.
W okresie wzrostu dobrze podlewamy, dostosowując ilość wody do rozmiarów rośliny i stadium jej wzrostu. Duże okazy mogą wymagać podlewania dwa razy dziennie. Podlewamy, gdy powierzchnia podłoża wyschnie. W zimie podajemy tylko tyle wody, by zapobiec zwiędnięciu.
Ta roślina toleruje dość suche powietrze. Jednak w gorące letnie dni należy pamiętać o wentylacji i regularnym zraszaniu liści. Unikamy moczenia kwiatów.
Ten zaślaz nawozimy co tydzień standaryzowanym nawozem, poczynając od późnej wiosny da końca okresu wzrostu.
Na wiosnę przesadzamy starsze okazy i sadzimy sadzonki do gliniastej ziemi, która zapewni roślinom stabilność. Do wiszących koszy używamy lżejszej ziemi torfowej.
Zaślaz rzadko wymaga mocnego przycinania. W maju należy usunąć uszkodzone lub wybujałe pędy.
GDY ZAUWAŻYSZ
Mączlik żeruje na soczystych, młodych pędach. Przeprowadzamy zabiegi zapobiegawcze wczesną wiosną, stosując odpowiedni insektycyd.
Czerwce oraz wełnowce usuwamy wacikiem nasączonym w denaturacie.
Przędziorek może kryć się pod swoją pajęczynką na spodniej stronie liści. Ich zraszanie pomaga odstraszyć szkodnika, lecz gdy to nie pomoże, stosujemy pałeczki owadobójcze lub metodą biologiczną - Phytoseiulus persimilis.