Ocena brak

ZASADNICZE RÓŻNICE BUDOWY ŚCIANY TĘTNIC I ŻYŁ

Autor /ashley Dodano /18.01.2012

W związku z wyższym i znacznie bardziej zmiennym ciśnieniem krwi w tętnicach niż w żyłach, ściany tętnic są grubsze i bogatsze w składniki sprężyste (włókna i błony sprężyste) oraz w komórki mięśniowe niż żyły. Cieńsze i bardziej wiotkie ściany żył łatwiej też się zapadają niż grubsze i bardziej sprężyste ściany tętnic.

W tętnicach tkanka mięśniowa zgrupowana jest głównie w ich błonie środkowej; w żyłach błona ta jest cieńsza, zawiera więcej tkanki łącznej, komórki mięśniowe występują natomiast często również w błonie wewnętrznej i zewnętrznej.

W żyłach poszczególne błony trójwarstwowej ściany trudniej dają się odgraniczyć jedne od drugich niż w tętnicach.

Budowa poszczególnych tętnic, jak wspomniano, jest przede wszystkim uzależniona od ich średnicy i wysokości ciśnienia przepływającej w nich krwi, a stosunkowo mało od charakteru tkanek otaczających naczynie; toteż stale obserwujemy silne umięśnienie tętnic małych i średnich i stopniowe wyrastanie ilości elementów sprężystych kosztem mięśniowych w tętnicach większych, aż do zupełnego prawic zaniku tych ostatnich w aorcie i zastąpienia ich przez grube okienkowate błony sprężyste. Budowa ściany żył w znacznie mniejszym stopniu zależy od wysokości ciśnienia krwi, które jest niskie i małym tylko podlega wahaniom, w znacznie wyższym natomiast stopniu jest zależna (>d właściwości mechanicznych tkanek otaczających żyłę; stąd bardzo duża zmienność budowy żył podobnych do siebie wielkości.

Do góry