Ocena brak

Zarządzanie treścią

Autor /Encyklopedia Zarządzania Dodano /07.10.2011

Charakterystyka

Zestaw narzędzi będący rozwinięciem systemów zarządzania dokumentami. Funkcje informatyczny|systemów informatycznych] w zakresie zarządzania treściami obejmują swym zakresem wspomaganie użytkownika przy wprowadzaniu różnorakich treści do systemu, ich organizowanie i klasyfikację, ocenę, oraz prezentację.


Ich zaletą jest skrócenie czasu potrzebnego na wyszukanie i dostęp do pożądanej kategorii informacji. Inną cechą systemów zarządzania treścią jest umożliwienie grupowej pracy nad dokumentami, wspomagając wymianę poglądów na dany temat, umożliwiając przeglądanie różnych wersji dokumentu, itp.


Zarządzanie treściami wspomaga przede wszystkim funkcje gromadzenia i organizowania wiedzy, ale także wspomaga organizacyjne uczenie się,
CMS - Content Management System

CMS, Content Management System (system zarządzania treścią) jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwą budowę treści serwisu WWW. W zakresie zarządzania wiedzą narzędzie to może być wykorzystywane do wewnętrznych portali informacyjnych udostępniających istotne informacje pracownikom przedsiębiorstwa.


Zadaniem systemu CMS jest kompleksowa administracja portalem internetowym, od publikowania wiadomości i artykułów, poprzez organizację struktury serwisu, aż po zarządzanie kontami użytkowników.

Modyfikacja i dodawanie nowych materiałów do serwisu odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze.


Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych (server-side), lub specjalistycznym oprogramowaniu po stronie serwera. CMS może być formą oprogramowania klienckiego, które do aktualizacji strony może używać takie protokoły jak FTP. Coraz częściej wykorzystywane są złożone techniki opisu struktur dokumentów (np. XML).


Typowa struktura portalu intranetowego

Portal prowadzony przy użyciu systemu CMS jest podzielony na:

  • wiadomości bieżące,
  • tematy, a w nich artykuły,
  • sekcje, w nich również artykuły,
  • oraz zawartość, w której pojawiają się kategorie zawierające strony.

Podstawowa funkcjonalność systemu polega na tworzeniu, usuwaniu i modyfikacji tematów, sekcji, zawartości, artykułów i kategorii, dodatkowo system CMS umożliwia ponadto komentowanie artykułów, prowadzenie statystyki odsłon, rejestrację użytkowników, podział użytkowników na grupy i dostęp do artykułów na podstawie uprawnień.

<google>gfakm</google>Efekty zastosowań

Zarządzanie treścią stosowane jest dla wspomagania dostępu kierownictwa zgromadzonych zasobów wiedzy opisowo-tekstowej, dotyczącej różnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa.


Przykładowe aplikacje CMS

Podobne prace

Do góry