Ocena brak

Żarnowiec zwyczajny

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Prosto wzniesiony, silnie rozgałęziony rózgowaty krzew z zielonymi, 5-kancias-tymi gałązkami w kształcie rózeg, do 2,5 m wysokości. Małe, nikłe liście, zwykle trój-krotne, górne często nie podzielone, eliptyczne; wiele gałązek w ogóle nie ma liści. Wielkie kwiaty długości 2,0-2,5 cm, z żywo żółtą do złotożółtej koroną, występują pojedynczo albo po dwa; szyjka spiralnie zwinięta, bardzo długa; owłosione strąki mają od 3 do 5 cm długości.

Siedlisko: Polany, zręby, brzegi lasów, wrzosowiska, łąki górskie, zbocza; unika wapienia.  

Rozmieszczenie: Europa Środkowa i Południowa, na północy do południowej Skandynawii, brak w Europie Południowo-Wschodniej; w Polsce dziko nad Bałtykiem, w zachodniej części niżu i na pogórzu Sudetów i Karpat; poza tym wysiewany na paszę dla zwierzyny i zdziczały.

Okres kwitnienia: Maj i czerwiec.

Uwagi ogólne: Z gałązek sporządzano dawniej na wsi miotły (stąd nazwa). Gatunek ten ma małe wymagania w stosunku do gleby i klimatu; dlatego bywa często stosowany do obsadzania kwaśnych gleb piaszczystych - także w parkach i ogrodach ozdobnych - gdzie nie udaje się sadzenie drzew (ogródki wrzosowiskowe). Z powodu swojej ograniczonej transpi-racji żarnowiec zadowala się bardzo małą ilością opadów.

Substancje zawarte w roślinie: Alkaloid spar-teina; flawony: skoparozyd, genisteina, witek-syna i inne, kumaryna, tyramina.

Zastosowanie i działanie: Normalizuje rytm serca przy tachykardii (zbyt szybkim tętnie), arytmii; działania na macicę przy krwawieniach (skonsultować się z ginekologiem ).

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Sa-rothamni scoparii): 1 LH jako napar. WLH; Spartium scoparium (świeże kwiaty); spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do czerwca.

Podobne prace

Do góry