Ocena brak

Zapalenie oskrzeli

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

W przypadku zapalenia oskrzeli oprócz postępowania lekarskiego do poprawy stanu klinicznego przyczyniają się zabiegi pielęgniarskie, takie jak ułożenie odciążające, zwłaszcza w razie silnej duszności (zob. rozdz. 8.3 Ułożenie chorego z astmą osb-zełową). Należy regularnie stosować inhalacje zalecone przez lekarza. W wielu przypadkach łagodząco działają nacierania klatki piersiowej i pleców (dwa razy dziennie) maściami zawierającymi olejki ete- r ryczne, ułatwiają one również wykrztuszanie plwociny.

Należy przygotować spluwaczkę i wystarczającą liczbę chusteczek higienicznych lub ligniny. Spluwaczkę trzeba często czyścić. Ażeby zapobiec przykle- I janiu się plwociny, po opróżnieniu pojemnika nalewa się do niego wody, która powinna zakrywać dno. Jeżeli plwocina ma być przechowana do badania, nie powinno się wlewać wody do naczynia (wskazane jest użycie jednorazowych kubków do plwociny).

Plwocina do badania. Chory otrzymuje płytkę Petriego albo szklaneczkę do * plwociny, do której na czczo wykrztusza plwocinę. Naczynia powinny być wysterylizowane. 

 

Podobne prace

Do góry