Ocena brak

Zanokcica, zakażenie tkanek okołopaznokciowych (paronychia)

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Tkanki tworzące fałdy dookoła paznokcia są, oprócz opuszek palców, najczęściej urażanymi i kaleczonymi regionami ręki. Naturalna podatność tkanek okołopaznokciowych na zakażenia powoduje, że tak często mamy do czynienia z zakażeniami tej okolicy (zarówno po stronie odpro-mieniowej, jak i odłokciowej).

Niekiedy, zapalenie obejmuje wybiórczo podstawę pa- Ryc. 4.19Zanokcica. znokcia, ale może też umiejscowić się między macierzą paznokcia i samym paznokciem. W ciężkich przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

Objawy

Objawy zapalenia są typowe i równie charakterystyczne jest nacieczenie tkanek okołopaznokciowych. Szybkie narastanie ciśnienia tkankowego powoduje dużą bolesność zajętego paliczka.

Postępowanie

We wczesnej fazie zakażenia zazwyczaj wystarczają wilgotne okłady z riwa-nolu, unieruchomienie zajętego palca, wyższe ułożenie kończyny oraz miejscowe i ogólne podawanie antybiotyków. Niekiedy też wskazane jest nacięcie końcem skalpela obumarłego odcinka skóry (zabieg nie jest bolesny).

W przypadkach zaawansowanych konieczne jest nacięcie okołopaznokcio-we, niekiedy połączone z wycięciem zwłókniałego fałdu okołopaznokciowego lub też nacięcie obustronne (typu klapki) połączone z usunięciem podstawy paznokcia. Zdejmowanie całego paznokcia rezerwuje się dla przypadków zajęcia macierzy i przechodzenia zakażenia na paliczek.

 

Podobne prace

Do góry