Ocena brak

Zanokcica stara

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ten gatunek zanokcicy stosunkowo niedawno znalazł się wśród dostępnych na rynku roślin doniczkowych. Ma pokrój bardziej zwarty niż blisko z nim spokrewniona zanokcica gniazdowa, dzięki czemu lepiej nadaje się do terrarium, ogródka butelkowego lub innego miejsca o ograniczonej przestrzeni. Pochodzące z Japonii Asplenium antiguum ma ciemnozielone liście, wyrastające z jednego centralnego punktu i mniej sztywne niż liście zanokcicy gniazdowej. Zewnętrzne liście stopniowo obumierają i są zastępowane nowymi, pojawiającymi się pośrodku. Stare, zewnętrzne liście należy regularnie usuwać, gdy tylko można je łatwo oderwać. Jest to szczególnie ważne w zamkniętym środowisku ogródka butelkowego lub terrarium, gdzie gnijące liście mogą spowodować rozwój choroby grzybowej.

Minimalna temperatura, jaką wytrzyma ta roślina, to 10°C, Najbardziej odpowiedni jest zakres od 15 do 22°C, Wyższe temperatury są dopuszczalne tylko wtedy, jeżeli zwiększymy ilość wody i poziom wilgotności.

Stawiamy tę paproć poza bezpośrednim zasięgiem światła słonecznego, najlepiej na północnym oknie. Uprawiając ją w terrarium lub ogródku butelkowym, utrzymujemy szkło w czystości.

W okresie wzrostu podlewamy obficie, by ziemia była umiarkowanie wilgotna. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny podlewamy mniej, dostosowując ilość wody do warunków uprawy.

Ten pochodzący z Japonii gatunek lubi wysoką wilgotność. Przy niskich temperaturach trzeba ją jednak obniżyć. Regularnie zraszamy lub stawiamy na warstwie granulek zatrzymujących wodę.

Dojrzałe okazy nawozimy co pół roku nawozem dla roślin liściastych, rozcieńczonym o połowę.

Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadzamy na wiosnę, do podłoża na bazie torfu. Na dno doniczki wsypujemy 2 cm warstwę węgla drzewnego co zapobiegnie skwaśnieniu ziemi (zwłaszcza w ogródkach butelkowych).

W początkowym okresie uważnie obserwujmy rośliny w zamkniętym środowisku. Panujący tam mikroklimat musi być utrzymany w równowadze. Wewnętrzne powierzchnie szkła nie mogą być zaparowane, a rośliny należy zraszać, nim zamkniemy pokrywę. Jeśli utrzymanie równowagi sprawia nam trudności, możemy zastosować folię samoprzylepną zamiast pokrywki czy korka. Kiedy nabierzemy wprawy, zastąpimy ją pokrywką.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade.Za dużo słońca. Przestaw lub osłoń roślinę. Może też potrzebować nawożenia.

2) Brązowe plamy na liściach, postępujące od wierzchołka.Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce, zabezpieczone od przeciągów.

3) Brzegi liści czernieją, liście marszczą się.Zbyt gorąco. Przestaw w miejsce chłodniejsze, zapewnij lepszą wilgotność.

4) Liście matowe, "bez życia".Za sucho i słabe wietrzenie. Sprawdź czy ziemia nie za sucha i popraw wietrzenie.

5) Żółte plamki na liściach, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brązowe tarczkowate owady na spodzie liści i na ogonkach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu. Jeśli roślina hodowana jest w kuchni, regularne czyszczenie jest niezbędne, by usunąć z liści tłuszcz.

GDY ZAUWAŻYSZ

Chemikalia Wiele paproci nie toleruje środków owadobójczych, więc najpierw sięgamy po inne metody, a dopiero w ostateczności stosujemy insektycyd. 

Czerwce Nie pomylmy ich z regularnie rozmieszczonymi na spodzie liści zarodnikami. Nieregularne brązowe dyski czerwców usuwamy wacikiem, nasączonym denaturatem. Poważnie zaatakowane liście usuwamy i palimy. 

Liście. W bardzo gorących warunkach liście mogą zółknąć od nasady. Kruche czubki to efekt suchego powietrza i braku wilgotności. Przypalone plamy na liściach powstają w skutek działania słońca.

Podobne prace

Do góry