Ocena brak

Zanokcica australijska

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Rodzaj Aspenium, należący do obszernej rodziny paproci Aspleniaceae, liczy blisko 700 gatunków. Występują one na całej kuli ziemskiej od rejonów zwrotnikowych Afryki po Nową Zelandię w strefie umiarkowanej. Łacińska nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów oznaczających "lekarstwo na splin (chandrę)"; przed laty korzenie Asplenium były używane do wyrobu leków ziołowych.

Zielone liście zanokcicy rozchodzą się pierzaście ze środka rośliny, tworząc swoisty pióropusz. Ginące liście zastępowane są nowymi w centrum pióropusza. Pochodząca z Australii roślina wymaga ciepła i wilgoci. Dobrze czuje się w łazience lub kuchni.

Ta odmiana zanokcicy dobrze znosi szeroki zakres temperatur od 10 do 20°C. Temperatury powyżej 22°C zniesie jednak wtedy, gdy wzrośnie również wilgotność powietrza i ziemi.

Doskonała do ustawiania w północnym oknie lub miejscu, gdzie nie jest zbyt jasno. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego. Jeżeli światła jest mało, co tydzień obracaj rośline o ćwierć obrotu, by równomiernie rosła.

Podlewaj obficie w okresie wzrostu, dbaj jednak, by ziemia nie rozmokła. Podlewaj mniej wody od późnej jesieni do wczesnej wiosny, stosownie do wielkości rośliny.

Zanokcica australijska lepiej od innych odmian toleruje niski poziom wilgoci, lecz w warunkach wilgotnych rozwija się lepiej. Zraszaj roślinę lub ustaw ją na warstwie kamyków zatrzymujących wodę. Małe okazy dobrze rosną w zamkniętym środowisku terarium lub ogródka w butelce.

Ukorzenionie rośliny nawozi się co 6 miesięcy, 50% nawozem do liściastych roślin doniczkowych.

Przesadzać na wiosnę do torfowej ziemi kompostowej. Dwucentymetrowa warstwa pokruszonego węgla drzewnego na dnie doniczki skutecznie zapobiegnie zakwaszeniu się ziemi.

Przesadzając roślinę o listowiu w kształcie rozety, zadbaj by ziemia nie dochodziła do środka rozety. Przesadzona głębiej może gnić.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście blade.Za dużo słońca. Przestaw lub osłoń roślinę. Może też potrzebować nawożenia.

2) Brązowe plamy na liściach, postępujące od wierzchołka.Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce, zabezpieczone od przeciągów.

3) Brzegi liści czernieją, liście marszczą się.Zbyt gorąco. Przestaw w miejsce chłodniejsze, zapewnij lepszą wilgotność.

4) Liście matowe, "bez życia".Za sucho i słabe wietrzenie. Sprawdź czy ziemia nie za sucha i popraw wietrzenie.

5) Żółte plamki na liściach, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brązowe tarczkowate owady na spodzie liści i na ogonkach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

6) Choć liście zanokcicy wydają się odporne, pamiętajmy, że jest to paproć i nie należy jej czyścić środkami chemicznymi do czyszczenia liści. Delikatnie usuwaj kurz wilgotnym, bawełnianym wacikiem albo zrób zanokcicy letni prysznic wodą o niskim ciśnieniu. Jeśli roślina hodowana jest w kuchni, regularne czyszczenie jest niezbędne, by usunąć z liści tłuszcz.

Podobne prace

Do góry