Ocena brak

Zamia

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Atrakcyjna, zimozielona zamia pasuje do przestronnego domu. Właściwie nie posiada ona pnia - ma on nie więcej niż 15 cm wysokości, ale najczęściej jest w całości zakryty ziemią. Liście, składające się z par mniejszych listków, są bardzo duże. Dochodzą do 1,2 m długości. Łodygi liściowe są kłujące. W naturalnym środowisku zamia produkuje owoce, a każda roślina jest albo płci męskiej, albo żeńskiej. W hodowli doniczkowej rzadko owocuje. Postawmy ją w miejscu, w którym będzie mogła swobodnie się rozrastać. Rośnie raczej powoli.

Należy zapewnić jej minimalnie 10°C. Optymalna temperatura w dzień wynosi około 2l°C. Nie ustawiajmy jej w miejscu narażonym na przeciągi.

Potrzebuje jasnego, niebezpośredniego światła. Niektóre oranżerie są w lecie zbyt nasłonecznione. Wówczas roślinę umieszczamy w zacienionym miejscu.

Podlewamy obficie, po czym czekamy z ponownym podlaniem, aż podłoże będzie prawie suche. W chłodniejszych warunkach roślina potrzebuje znacznie mniej wilgoci. Starajmy się unikać nadmiernego podlewania.

Jeśli powietrze jest bardzo suche i ciepłe, dobrze jest od czasu do czasu zrosić zamię. Należy to zrobić rano, żeby liście zdążyły wyschnąć przed nocą.

Ustabilizowane okazy nawozimy co drogi miesiąc, od wiosny aż do połowy lata, używając standaryzowanego nawozu. Przez resztę roku nie nawozimy. Świeżo posadzone okazy nie potrzebują odżywiania przez cały rok.

Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadzamy wczesną wiosną do ziemi gliniastej, w razie potrzeby dodając piasek ogrodniczy.

Harmonijny, bardzo dekoracyjny efekt uzyskamy, uprawiając niską, rozłożystą zamię pośród roślin pionowych i krzaczastych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek - rozwija się, jeśli wokół rośliny jest suche powietrze. Niewiele dostępnych na rynku insektycydów skutecznie zwalcza tego szkodnika. Za najlepsze uważa się pałeczki owadobójcze. 

Wełnowce - mogą kryć się w pochewkach liści, pokryte swą woskową osłonką. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w denaturacie.

Podobne prace

Do góry