Ocena brak

Zakażenie wirusami opryszczki (Herpes simplex virus - HSV)

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Chorobotwórcze dla człowieka są dwa typy wirusa opryszczki: HSV-1, który wywołuje zapalenie jamy ustnej, opryszczkę wargową i zapalenie rogówki, oraz typ HSV-2, odpowiedzialny za zmiany pęcherzowe w okolicy narządów płciowych. Jest to najczęstsza lokalizacja zmian, chociaż oba typy wirusa mogą wywoływać zmiany zarówno w górnej, jak i dolnej połowie ciała. Typowo dla wirusów z rodziny Herpes, zarówno HSY-l, jak i HSV-2, powodują zakażenie pierwotne, następnie przechodzą w fazę latentną i w ciągu życia człowieka mogą wielokrotnie podlegać reaktywacji.

Epidemiologia. Zakażenie wirusem HSV-1 jest bardzo powszechne. W zależności od badanej populacji a także socjoekonomicznych warunków życia u 80% dorosłych występują przeciwciała przeciwko temu wirusowi. Zakażenie pierwotne ma miejsce najczęściej u małych dzieci w wieku 1-3 lat i przybiera postać opryszczkowego zapalenia jamy ustnej i dziąseł. Źródłem zakażenia są osoby wydalające wirus (z objawami choroby lub bez), a transmisja następuje przez kontakt bezpośredni, pośredni (przez zakażone przedmioty) lub droga kropelkową. Pierwotne zakażenie wirusem HSV-2 ma miejsce w okresie aktywności seksualnej, najczęściej w wieku 16-30 lat.

Patogeneza. W czasie zakażenia pierwotnego wirus wnika przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę i dociera do regionalnych węzłów chłonnych. Wnika także do zakończeń nerwowych, skąd drogą włókien przedostaje się do zwojów nerwowych, gdzie pozostaje w fazie latentnej. W okresie reaktywacji wirus wędruje drogą włókien czuciowych do skóry i błon śluzowych, gdzie powoduje zmiany miejscowe.

 

Podobne prace

Do góry