Ocena brak

Żagwin ogrodowy

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Żagwin ogrodowy jest jedną z bardziej efektownych roślin slalnych. W kwietniu i maju pojawiają się liliowe lub purpurowe kwiaty. Ich obecność na ścianach w skalnych ogrodach i pośród kamiennych płyt to radosny zwiastun wiosny. Jaskrawość koloru kwiatów wznacnia złotawy odcień smagliczki, którą dość często sadzi się razem z żagwinem. Żagwin jest jedną z cenniejszych roślin kobiercowych, tworzy poduszki pokrywające w kwietniu i maju dużą liczbą drobnych kwiatków o bardzo czystych barwach niebieskich, ciemnofioletowych i czerwonych. Sadzi się go na rabatach i ogródkach skalnych.

Warto wiedzieć

Roślina jest prawdziwym rajem dla mszyc. Należy zastosować insektycyd. 

Wilgotną wiosną może zaatakować mączniak rzekomy (puszysty nalot na liściach). Zagrożone rośliny należy potraktować odpowiednim fungicydem. 

Po ustaniu kwitnienia żagwiny można przesadzać, dzieląc je przy okazji. Większą liczbę roślin uzyskuje się z sadzonek wierzchołkowych i oderwanych pędów sadzonkowych. Sadzonki ukorzenia się w inspekcie, a od marca przenosi się do doniczek. 

Żagwin lubi glebę przepuszczalną, lekką i ciepłą, zasobną w wapń, o pH 6-7,5. Zaleca się dodanie do niej dobrze rozłożonego kompostu.

Podobne prace

Do góry