Ocena brak

Żagnica okazała

Autor /Natan Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 7-8 cm, rozpiętość skrzydeł 10-11 cm. Ciało ciemne, pokryte jasnozielonymi lub żółtymi oraz jasnoniebieskimi plamami (odwłok samicy wyłącznie z zielonymi plamami). Pomimo tak jaskrawego ubarwienia żagnica siedząca nieruchomo na roślinie jest bardzo trudna do dostrzeżenia. Dzięki dużym rozmiarom i silnej budowie ciała znakomicie lata, można ją więc spotkać daleko od jej macierzystych zbiorników wodnych. Nawet w miastach w ciepłe letnie dni żagnice przemykają zręcznie pomiędzy jadącymi samochodami.  

Środowisko: prawie wszystkie typy zbiorników wodnych.

Występowanie: niemal cała Europa, na północy aż po rejony polarne (północna Szwecja), ponadto północna Afryka i Azja Mniejsza. W górach dociera do 1400 m n.p.m.

Liczebność: prowadzi samotny tryb życia, nigdy zatem nie występuje gromadnie, ponieważ jednak jest dość pospolity, więc też nie brak go w odpowiednich środowiskach. Chętnie zasiedla również, podobnie jak wiele innych gatunków ważek, tak modne obecnie na zachodzie Europy stawiki ogrodowe o naturalnym charakterze.

Rozród: lata od połowy czerwca do połowy października. Te duże ważki nie są tak wrażliwe na spadki temperatury jak mniejsze i bardziej delikatnie zbudowane ważki równoskrzy-dłe, latają więc jesienią i w późnych godzinach wieczornych. Nie są płochliwe i zdarza się niekiedy, że wlatują przez otwarte okno do mieszkania. Należy je wówczas ostrożnie złapać i wypuścić z powrotem na swobodę. Pojawiają się też szybko nad świeżo założonymi stawikami ogrodowymi i jeśli tylko są one właściwie urządzone, wkrótce składają do nich jaja, Rozwój larwalny żagnicy okazałej trwa 2 lata.

Pokarm: zarówno larwy, jak i dorosłe żagnice są drapieżne. Pierwsze z nich polują na niewielkie zwierzęta wodne, głównie bezkręgowce, natomiast drugie łowią w locie komary, ślepaki, motyle i inne owady.

Podobne prace

Do góry