Ocena brak

Zaburzenia równowagi napięć mięśniowych

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Ma to dalsze konsekwencje w sposobie wykonywania prac i czynności codziennych, które „najwygodniej" wykonywać mięśniami najsprawniejszymi i najsilniejszymi, eliminując z danego ruchu mięśnie słabsze. Powstaje swoisty mechanizm narastającego dysbalansu: silne mięśnie stają się silniejsze lub swoją siłę przynajmniej zachowują, słabe stają się coraz słabsze.

W skrajnych przypadkach prowadzi to do przeciążeniajednych i „czynnościowego niedowładu" drugich grup mięśniowych. Zwiększona siła oraz fizjologiczna skłonność do przykurczy mięśni posturalnych w stosunku do postępującego z czasem osłabienia i rozciągnięcia mięśni fazowych, jest jedną z najważniejszych przyczyn prowadzących do powstania zjawiska nierównowagi napięć mięśniowych. Dołączająsię do tegojeszcze inne, opisane już wcześniej, różnice charakterystyczne dla obu tych grup mięśni, a szczególnie właściwość odruchowego reagowania mięśni posturalnych przewlekłym przykurczem pod wpływem stresu.

Zaburzenie mechanizmu zrównoważonego oddziaływania na kręgosłup mięśni posturalnych i fazowych odgrywa szczególną rolę w odcinku lędźwiowym (obręcz biodrowa) i szyjnym (obręcz barkowa) kręgosłupa, tam też mamy do czynienia z najczęstszymi dolegliwościami bólowymi.

W obrębie kręgosłupa lędźwiowego i obręczy biodrowej dochodzi do następujących zmian w napięciu mięśni (wymieniono jedynie mięśnie najważniejsze):

• przykurczeniu ulegają: prostownik grzbietu i mięśnie biodrowo-lę-dźwiowe (m. posturalne),

• osłabieniu i rozciągnięciu mięsień prosty brzucha i mięśnie pośladkowe (m. fazowe).

Powstaje obraz objawów zwany mięśniowym dolnym zespołem skrzyżowania. Efektem klinicznym tego stanu jest hiperlordoza lędźwiowa. Przewlekła hiperlordoza powoduje zmianę ustawienia miednicy względem główek kości udowych (przodopochylenie miednicy). Rezultatem jest zgięciowe ustawienie osi kości udowych w stosunku do panewek stawów biodrowych. Nakłada się na to ograniczenie przeprostu biodra wywołane przykurczem mięśni biodrowo-lędźwiowych.

Oba te zjawiska są niezmiernie niekorzystne z punktem widzenia statyki i dynamiki stawów biodrowych i kręgosłupa lędźwiowego. Jednym ze skut-kówjest zmiana osi obciążania stawów biodrowych, co powoduje, że osie nie przebiegają zgodnie z optymalną architektonikąbeleczek kostnych główek i panewek stawów biodrowych. Jest to znaczący element patognonomiczny w powstawaniu artrozy stawów biodrowych.

Podobne prace

Do góry