Ocena brak

Zablokowania w stawach krzyżowo-biodrowych

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Jak już wspomniano wcześniej, stawy krzyżowo-biodrowe, ze względu na swoją budowę i funkcję, ulegają wyjątkowo często przeciążeniom i zablokowaniu.

Powoduje to szereg dolegliwości, często bardzo dotkliwych. Występujące bóle są umiejscowione w okolicy krzyżowej i mogą promieniować do pośladka, stawu kolanowego, najdalej do łydki i pięty. Zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych może wywoływać odruchowe napięcie prostownika grzbietu, stąd nierzadko współistniejące bóle lędźwiowe i przesunięcie osi tułowia do boku (transpozycja tułowia). Ograniczona jest ruchomość kręgosłupa do przodu i w stronę zablokowanego stawu. Niebolesny jest natomiast przeprost, co odróżnia ból krzyżowy od bólu w niektórych przepuklinach dyskowych i w zablokowaniach segmentów lędźwiowych.

Często po stronie zablokowania występuje ograniczenie przywodzenia lub odwodzenia zgiętego w stawie biodrowym uda (objaw Patricka). Stwierdza się też punkty maksymalnej bolesności uciskowej w okolicy stawu krzyżowego, pachwiny lub więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych. Objawy neurologiczne są z reguły ujemne, poza objawem Lasegue'a, podczas unoszenia nogi powyżej kąta 50-60 stopni.

W badaniu bezpośrednim stawów krzyżowo-biodrowych wykorzystuje się szereg testów, celem zdiagnozowania rodzaju zablokowania, jego kierunku i poziomu. Przy zablokowaniu stawów krzyżowo-biodrowych mogą występować specyficzne zaburzenia w obrębie więzadeł miednicy. Stawy te bowiem są stabilizowane bardzo silnymi i bogato unerwionymi więza-dłami (krzyżowo-biodrowe, krzyżowo-guzowe, biodrowo-lędźwiowe). Więzadła, przeciążone utrzymującym się długo zablokowaniem stawu, mogą być wrażliwe, napięte i dawać przetrwałe dolegliwości w okolicy krzyżowej, nawet po usunięciu zablokowania. Ich przetrwałe napięcie może także prowokować nawroty zablokowań stawów krzyżowo-biodrowych i związanych z tym dolegliwości.

Zablokowania stawów krzyżowo-biodrowych stosunkowo często występują u dzieci i młodzieży w okresie wzrostowym. Z reguły nie dają one dolegliwości bólowych, natomiast mogą być przyczyną pomyłek diagnostycznych podczas badań profilaktycznych w kierunku wad postawy. Widocznym skutkiem takiego zablokowania bywa u młodzieży rotacja miednicy, asymetryczne ustawienie talerzy biodrowych i kolcy biodrowych przednich. Powstaje przy tym asymetria długości względnej kończyn dolnych (odległość kolec biodrowy górny przedni - kostka przyśrodkowa stawu skokowego). Długość bezwzględna kończynjest przy tym oczywiście obustronnie symetryczna. Zaburzenie to powoduje często niepotrzebne stosowanie podkładek wyrównujących długość kończyn dolnych i ćwiczeń korygujących skrzywienie boczne kręgosłupa.

Z kolei w wieku starczym, zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych bywa przyczyną nagłych, bardzo dramatycznych dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowej i krzyżowej. Intensywność bólu unieruchamia chorego, sugerując nawet patologiczne złamanie kości (np. osteoporotycz-ne trzonu kręgu czy szyjki kości udowej) lub, co w podeszłym wieku jest mało prawdopodobne, przepuklinę dyskową. Delikatna mobilizacja i uruchomienie stawów krzyżowo-biodrowych (po uprzednim wykluczeniu wspomnianych przyczyn morfologicznych) przynosi nadspodziewaną ulgę w dolegliwościach i bywa źródłem ogromnej satysfakcji i pacjenta, i lekarza.

Podobne prace

Do góry