Ocena brak

Zablokowania stawów w segmentach od C6 do Th3

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Zablokowania stawów kręgów połączenia szyjno-piersiowego (segmenty od C6 do Th3) są szczególnie częstą przyczynąbólów dolnego odcinka szyjnego i górnego piersiowego. Przejście szyjno-piersiowe jest jednym z najbardziej przeciążonych tzw. punktów kluczowych w kręgosłupie, ze względu na łączenie bardzo ruchomego odcinka szyjnego z, praktycznie nieruchomym, odcinkiem piersiowym. Krzyżują się w tej okolicy grupy mięśni posturalnych i fazowych (górny zespół skrzyżowania). Zaburzenie równowagi napięć tych mięśni również wpływa ogromnie przeciążająco na omawiany segment.

Kolejną przyczynąjego przeciążeń jest, często spotykany w społecznościach cywilizowanych, nieprawidłowy tor oddychania. Jest to, jakjuż wspomniano wcześniej, oddychanie za pomocą przyczepiających się do kręgosłupa tzw. pomocniczych mięśni oddechowych, normalnie mające miejsce jedynie w razie wysiłku, przy konieczności wykonania szybkich, głębokich wdechów. W nieprawidłowym typie oddychania staje się to mechanizmem istniejącym nawet w spoczynku. Rezultatemjest przenoszenie obciążeń związanych z oddychaniem na kręgosłup i prowokowanie do zablo-kowań w omawianym segmencie oraz w stawach żebrowo-kręgowych I i II żeber.

W wyniku zablokowań segmentów od C6 do Th3 występują bóle karku i obręczy barkowej o charakterze rozlanym, czasem kłującym, piekącym. Charakterystyczne jest ograniczenie ruchu i nasilanie bólu przy przeproście szyi do tyłu i próbie rotacji szyi i głowy. Bóle wtedy promieniują do łopatki i barku. Szczególnie przykre są pierwsze ruchy po dłuższym przebywaniu w spoczynku (bóle nocne).

Przy przewlekłych zablokowaniach dość typowa jest nadwrażliwość na chłód i przewianie w okolicy karku lub też ciągłe uczucie zimna. Czasami, szczególnie u kobiet mających utrzymujące się przez wiele lat zablokowanie w tej okolicy spowodowane przewlekłym stresem, wytwarza się charakterystyczne zgrubienie tkanki podskórnej i tłuszczowa „poduszeczka" w okolicy nasady karku, nazywana „wdowim garbem".

Podobne prace

Do góry