Ocena brak

ŻABA

Autor /Ciechoslaw Dodano /25.04.2012

Chciały żaby króla, dostały bociana przysł. wywodzące się z bajki Ezopa, zob. Król (Kloc); liczne warianty polskie, m.in. Biernata z Lublina i A. Mickiewicza (Żaby i ich króle).

Francuzi i żaby. Francuzów, gł. paryżan, nazywali mieszkańcy innych krajów, zwł. na północy i wschodzie, żabami od figury heraldycznej przedstawiającej 3 złączone z sobą stylizowane lilie (fr. les fleurs de lis)-mogące dla złośliwego oka równie dobrze wyobrażać żaby a. ropuchy - będącej godłem królów fr. i figurującej na tarczy herbu Paryża; zob. Lilia (Lilie fr.). Żart ten byłby celniejszy w czasach rzymskich, kiedy ośrodek Paryża, Ile de la Cite, nazywał się Lutetia od łac. lutum 'błoto'.

Zwą ich także żabojadami, gdyż przysmakiem kuchni fr. są udka żaby wodnej a. żaby jadalnej, łac. Rana esculenta. Konia kują, a żaba nogę podstawia przysł., o człowieku, który stwarza pozory swego uczestnictwa w jakiejś ważnej cudzej pracy.

Nadęta żaba. W bajce 1,24, Fedrusa Pęknięta żaba i wół żaba, zazdroszcząc wołowi potężnej budowy, nadymała się tak długo, aby mu dorównać, aż pękła. Stąd też pochodzi powiedzenie Marcjalisa o pisarzach zazdrosnych o jego sławę, powtórzone tuzin razy w jego sześciu dystychach, 9, 98, rumpitur invidia, z czego wziął się zwrot: pękać z zazdrości; por. Satyryr 2, 3, 319, Horacego.

Żaba i mysz w bajce Ezopa postanowiły walczyć z sobą o prawo do pewnego bagna; gdy były w ogniu walki, obie porwała i zjadła kania. Żaba w studni nic nie wie o wielkim oceanie przysł. japońskie.

Żaby, gr. Batrachoi, komedia (405 pne.) Arystofanesa zawierająca, obok Tesmoforiów (411 pne), najwcześniejszą próbę krytyki lit. Autor, konserwatysta polityczny, uważa, że poezja ma w państwie funkcje wychowawcze. Stąd potępienie twórczości Eurypidesa, która, zdaniem autora, nie spełnia tych funkcji, i pochwała Ajschylosa, surowego i pobożnego czciciela dawnych cnót. Żadne żaby nie grają tak pięknie jak polskie z Pan'a Tadeusza, 8, 581, A. Mickiewicza.

Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!

Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie.

I. Krasicki, Dzieci i żaby, 9-10, wg Ezopa; Chłopcy ciskają w żaby kamieniami. ..

Podobne prace

Do góry