Ocena brak

Ząb trzonowy górny pierwszy

Autor /judy Dodano /06.01.2012

Obwód korony ma kształt rombu. Z "czterech guzków powierzchni żucia dwa leżą po stronie policzkowej, dwa po stronie pod-nicbiennęj. Przedni guzek strony podniebicnnej jest zwykle największy, tylny tej samej strony najmniejszy. Oba guzki policzkowe, przedni i tylny, są prawie lej samej wielkości. Bruzda międzyguzkowa ma kształt litery H położonej poziomo, której ramię przednie zagina się łukowato do przodu między oba guzki przednie. Poprzeczne ramię bruzdy przerywa listewkę szkliwną łączącą guzek podniebienny przedni z policzkowym tylnym.

W części przedniej powierzchni podniebiennej korony znajduje się często mały, dodatkowy guzek (iuberculum anomale s. Carabelli). W przypadkach, w których guzek ten jest dobrze rozwinięty (około łukowata bruzda odgranicza go od przedniego guzka podniebieunego.

Guzek Carabella, nawet silnie rozwinięty, nie dosięga powierzchni żucia, jednak ma postać typowego, piątego guzka. Często występuje w postaci szczątkowej aż do zupełnego zaniku: pozostaje wtedy tylko odgraniczająca go bruzda a wreszcie i ona zanika pozostawiając ślad w postaci dołka w obrębie przedniej połowy powierzchni podniebiennej. Tego rodzaju dołki występują stosunkowo często (do 44%).

Z trzech korzeni oba policzkowe, przedni i tylny, są spłaszczone od przodu do tyłu; przedni jest silniejszy. Na swych powierzchniach przedniej i tylnej są podłużnie wyżłobione. Korzeń podniebienny jest silniejszy od policzkowych, w obwodzie bardziej okrągły; na swej powierzchni podniebiennej ma podłużny rowek. W przypadkach złączenia się korzeni, co na pierwszym zębie trzonowym występuje rzadziej niż na drugim, korzeń podniebienny zlewa się z tylnym korzeniem policzkowym albo też oba korzenie policzkowe w mniejszym lub większym stopniu zlewają się z sobą. Wszystkie trzy korzenie w kierunku wierzchołka biegną silnie rozbieżnie; przestrzeń ograniczona wierzchołkami korzeni jest większa od obwodu korony. Utrudnia to Korzenie przypominają swą budową korzenie pierwszego zęba trzonowego, tylko zlewanie się ich występuje częściej. W przeciwieństwie do pierwszego zęba trzonowego tutaj przedni korzeń policzkowy zazwyczaj łączy się z korzeniem podniebiennym. Korzenie są słabsze niż w pierwszym zębie i rozbieżność ich przebiegu jest mniejsza.

Podobne prace

Do góry