Ocena brak

Ząb trzonowy dolny drugi

Autor /judy Dodano /06.01.2012

Ząb trzonowy dolny drugi ma koronę prawie kwadratową i najczęściej cztery guzki na powierzchni żucia oddzielone od siebie bruzdą w kształcie krzyża. Również i na iym zębie poprzeczne ramię bruzdy wcina się nieco w powierzchnię językową i policzkową, wytwarzając na tej ostatniej mały otwór ślepy; koniec przedni ramienia podłużnego wytwarza również mały dołek (fovea anleńor).

Korzenie i komora zęba trzonowego dolnego drugiego mają kształt podobny jak pierwszego, tylko tutaj zrastanie się korzeni występuje częściej i kanał korzenia przedniego często bywa pojedynczy.

Ząb trzonowy dolny trzeci, czyli dolny ząb mądrości, jest bardzo zmienny, choć w znacznie mniejszym stopniu niż górny. Jest on mniejszy od drugiego dolnego zęba trzonowego, jednak większy od górnego zęba mądrości. Mniej więcej w połowie przypadków jest czteroguzkowy, rzadziej (40%) pięcioguzkowy. W pozostałych przypadka* h występują postacie trójguzkowe lub też o zwiększonej liczbie guzków (aż do siedmiu).

Bardzo często korzenie zlewają się z sobą w słabszym lub silniejszym stopniu, tak żc czasem, choć niezbyt często, wytwarza się jeden korzeń stożkowaty. W większości przypadków występuje jeden przewód korzeniowy przedni i jeden tylny, rzadko tylko jeden przewód o kształcie lejkowatym. W rzadkich przypadkach korzenie dolnego zęba mądrości mogą obrastać kanał żuchwy, obejmując przebiegające w nim naczynia i nerw zebodołowy dolny. Przy usuwaniu zęba mogą one być silnie uszkodzone powodując krwotoki tętnicze.

Podobne prace

Do góry