Ocena brak

Z czego zbudowany jest staw człowieka?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Staw składa się z kilku części, z których każda pełni odmienną funkcję - chrząstki stawowej, torebki stawowej, błony maziowej i więzadeł.

W typowym stawie powierzchnie stawowe kości przesuwają się względem siebie, czasem dotykając się, a ich zakończenia są pokryte delikatną tkanką - chrząstką szklistą (stawową). Staw jest otoczony elastyczną błoną - torebką stawową. Powierzchnie nie pokryte chrząstką otacza błona maziowa, która wytwarza śliski płyn maziówkowy, nawilżający chrząstkę stawową. Chrząstka stawowa i płyn maziówkowy ochraniają powierzchnie stawowe kości przed zniszczeniem na skutek tarcia jednej kości o drugą.

W stawach, w których możliwy jest tylko niewielki ruch, np. w kręgosłupie (z wyjątkiem połączenia dźwigacza z obrotnikiem) kości połączone są miękkimi poduszeczkami chrzęstnymi (dyskami). Jeśli jeden z dysków przemieści się i zacznie uciskać nerw, wywołuje bolesny stan znany jako wypadnięcie dysku.

Więzadła - mocne i elastyczne „rzemienie" otaczają każdy ruchomy staw. Przymocowane są do kości z różnych stron. Uniemożliwiają przemieszczanie się kości poza zakres normalnego ruchu, co mogłoby spowodować naprężenie lub nawet rozdzielenie kości w obrębie stawu.

Podobne prace

Do góry