Ocena brak

Z czego zbudowana jest kość człowieka?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Kości w ciele człowieka nie są suche, białe i łamliwe, jak widać w szkieletach. Żywa kość jest raczej szarawa i pokryta mocną błoną zwaną okostną. Ta błona zawiera naczynia krwionośne i nerwy odchodzące do wnętrza kości.

Choć kość wydaje się jednolita (ścisła), w rzeczywistości pełna jest drobniutkich jamek.
Pod okostną jest warstwa kości zbitej. Jeśli przekroisz kość poprzecznie, zobaczysz ogromną ilość małych otworków w tej części. Są to przekroje kanałów Haversa, przebiegających wzdłuż kości, zawierających naczynia krwionośne i nerwy wnikające do kości od okostnej. Wokół tych kanałów, w drobnych przestrzeniach zwanych lagunami, leżą mikroskopijne komórki kostne -osteocyty, tworzące twardą część kości.

Poniżej części zbitej znajduje się lekka, porowata kość gąbczasta. Mimo swojej nazwy jest ona także mocna. W środku kości znajduje się jama szpikowa wypełniona szpikiem kostnym, którego część, tzw. szpik czerwony wytwarza komórki krwi. Zadziwiające, że mimo masywności, 1/3 zawartości kości to woda. Pozostałe 2/3 tworzą głównie: kolagen (rodzaj białka włoknistego) i składniki mineralne - fosfor i wapń. Kolagen powoduje, że kość jest mocna i długowieczna, tworzy także zrąb dla substancji mineralnych, które nadają jej twardość i sztywność.

Podobne prace

Do góry