Ocena brak

XX zjazd KPZR i główne tezy tajnego referatu Chruszczowa

Autor /Remigiusz767 Dodano /06.01.2012

- Wśród uczestników pojawili się także przedstawiciele PZPK, przemówienie miało być tajne, a wg pana Lebiody za sprawą Polaków stał się „ tajny w wymiarze światowym”.

- Polski tytuł: „O kulcie jednostki i jego następstwach”- tajny referat Chruszczowa.

- Dokonał on częściowej krytyki Stalina, częściowej bo gdyby potępił go całkowicie to potępiłby też samego siebie, bo przecież działał razem z nim.

Chodziło o trzy kwestie:

  1. Błędy w polityce zagranicznej, które doprowadziły do agresji Niemiec na ZSRR w 1941 roku. Gdyby nie wcześniejsze zbliżenie tych państw, nie byłoby tego zdaniem Chruszczowa a w związku z tym nie zginęłoby tylu ludzi.

  2. Chruszczow skrytykował kult jednostki, promowanie siebie na „półboga”, chęć autorytetu we wszystkich kwestiach. Uważał, że to było złe.

  3. Skrytykował też zbrodnie stalinowskie, te NIEUZASADNIONE. Potępione zostały działania w wyniku których szukając pięciu podejrzanych, szkodników zabijano 1000 osób. Poparte zamordowanie tylko tych pięciu właściwych. Czyli krytykował to co było nieuzasadnione, nie sam terror w partii.

Poza tym krytykował przesiedlanie całych rodzin- pogwałcenie narodowości. Bardzo też krytykował Ł. Berię, którego oskarżał o błędy Stalina, którego miał omamić, zamydlić mu oczy. Było to pewnego rodzaju wentylem bezpieczeństwa, gdyż nie było zarzutów bezpośrednio do Stalina, istniała bezpieczna otoczka tych zarzutów. Nieobecni nie mogą się przecież bronić. Stąd taka śmiałość Chruszczowa. Nawet się cieszył gdy ten tajny referat wyszedł na jaw.

Podobne prace

Do góry