Ocena brak

X. Vuylstekeara Cambria "Plush"

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Ten storczyk to złożony mieszaniec trzech gatunków: Cochlioda, miltonii i jęzatki (Odontoglossum), które pochodzą z chłodnych górskich terenów Ameryki Południowej. Nazwa rośliny wywodzi się od nazwiska belgijskiego szkółkarza, Charlesa Vuylsteke. Jest to roślina epifityczna, wyrastająca z małej, spłaszczonej pseudobulwy, która zimą i wiosną wytwarza sześć długich, wąskich, zielonych liści, oraz łodygę z siedmioma lub ośmioma trwałymi kwiatami. Łodygę kwiatową należy podeprzeć.

Optymalna temperatura w nocy wynosi od 13 do 16°C. W dzień roślina toleruje temperatury do 21°C. jeśli zapewnimy jej odpowiednią wentylację, bez przeciągów. Najlepsze jest dla niej przewiewne stanowisko.

Zimą i wiosną zapewniamy jej jasne światło. Przez resztę roku chronimy przed bezpośrednim wpływem słońca. Najlepiej, jeśli będzie otrzymywać codziennie około 14 godzin światła. Można uzupełnić je sztucznie.

Podłoże nie powinno być suche przez okres dłuższy niż jeden dzień. Ziemię utrzymujemy w wilgoci, nieznacznie zmniejszając ilość podawanej wody tuż po zakończeniu okresu kwitnienia.

Ten storczyk lubi wilgoć. Najlepiej uprawiać go w oranżerii wyłożonej kafelkami i w lecie codziennie moczyć podłogę. Nie zraszamy kwiatów. Okazy wniesione do mieszkania na okres kwitnienia umieszczamy w wewnętrznej doniczce wyłożonej wilgotnym mchem lub torfem.

Nawozimy co trzecie podlewanie standaryzowanym nawozem dla storczyków lub roślin doniczkowych, rozcieńczonym o połowę.Świeżo posadzonych rośln nie nawozimy przez miesiąc.

Przesadzamy co 3-4 lata, po przekwitnieciu. Można to zrobić wcześniej, jeśli podłoże już się zużyje lub jeśli pseudobulwy wyrosną poza krawędź doniczki. Używamy dobrze zwilżonej ziemi dla storczyków (nie ziemi doniczkowej lub zwykłej gleby) i dzielimy kłącza, sadząc je po 3-4 w każdej doniczce.

Przesadzając storczyk należy przestrzegać czystości, by z jednej rośliny na drugą nie przenosiły się nieuleczalne choroby. Infekcje wirusowe można rozpoznać po żółtych, czarnych i brązowych plamach i naciekach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zgnilizna korzeni jest wynikiem nadmiernego podlewania. Roślina powinna mieć podłoże wilgotne, lecz nie przesycone wodą. Zgnilizny ładyg występują, jeśli zbyt wiele wilgoci pozostaje na górnej części rośliny. Nowy przyrost czernieje i choroba poraża resztę rośliny. Należy wysuszyć liście i usunąć wszelkie chore tkanki. W obu przypadkach stosujemy standaryzowany fungicyd. 

Czerwce, czyli małe, brązowe tarczki na spodzie liści, usuwamy wacikiem zamoczonym w denaturacie. 

Zimno i przemoczenie rośliny spowodują jej śmierć.

Podobne prace

Do góry