Ocena brak

WYWIAD POZNAWCZY - ZASADY TEORETYCZNE

Autor /EdekDebesciak Dodano /29.06.2011

Wp wykorzystuje koncepcje:

  • hipoteza specyficzności kodowania

  • sygnał wyszukiwania jest skuteczny w takim stopniu w jakim zachodzi na inf. zakodowaną

  • przywrócenie pierwotnego kontekstu kodowania zwiększa dostępność

  • teoria wielokrotnego śladu

  • wspomnienia składają się z sieci skojarzeń, więc można je wydobyć na kilka sposobów

  • znane wydarzenia mają swoje schematy czyli skrypty, kierujące kodowaniem przez organizowanie inf. w hierarchie, kierują też wyszukiwaniem inf. w pamięci

  • powoduje to przypominanie inf. zgodnej ze schematem której nie było, bądź też „odfiltrowanie” inf. nie zgodnej ze schematem

ODTWÓRZ KONTEKST

Technika w której zachęca się świadka by odtworzył konteksty fizyczny i osobowy, jakie istniały w czasie przestępstwa (opisanie miejsca, stanów emocjonalnych, dźwięków zapachów i warunków fizycznych.)

OPOWIEDZ WSZYSTKO

Technika polegająca na proszeniu świadka żeby opowiedział wszystko. Może on przypomnieć więcej zmieniając kryterium udzielanych inf. Poza tym inf. te mogą być przydatne w zestawieniu z innymi częściowymi inf. od innych świadków.

ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ

Przypominanie wydarzenia patrząc na nie z różnych perspektyw (stawianie się w miejscu ofiary lub innego świadka). Technika ta redukuje ograniczenia jakie nakłada na pamięć uprzednia wiedza i schematy, oczekiwania.

ODWRÓĆ KOLEJNOŚĆ

Instrukcja w myśl której próby odzyskiwania wspomnień należy podejmować z różnych punktów wyjścia w obrębie danego zdarzenia.

TESTY PIERWOTNEJ „POZNAWCZEJ” PROCEDURY WYWIADU POZNAWCZEGO

Geiselman i współpracownicy przeprowadzili eksperyment porównujący typowy wywiad policyjny i wywiad poznawczy. Wywiad poznawczy okazał się o 35% lepszy bez zwiekszenia liczby konfabulacji.

Podobne prace

Do góry