Ocena brak

Wyszukiwarka internetowa

Autor /Encyklopedia Zarządzania Dodano /19.07.2011

Charakterystyka

<google>gfaszbi</google>

Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to strona internetowa zawierająca odpowiednie oprogramowanie z interfejsem WWW, umożliwiające znajdywanie informacji w sieci. Ułatwia poszukiwanie użytkownikom Internetu.


Mechanizm działania

Wyszukiwarka, a właściwie automat indeksujący, przeszukuje sieć, gromadzi strony w swojej danych|bazie danych i ocenia je według pewnych algorytmów nieznanych użytkownikom sieci. Mechanizm działania wyszukiwarki a właściwie algorytm, według którego dokonuje się selekcji i hierarchizacji stron jest tajemnicą każdej wyszukiwarki, a jego schemat działania jest bardzo pożądany, zwłaszcza wśród firm. Dowiedziono, że przeciętnie użytkownik Internetu przegląda nie więcej niż 100 pozycji wyświetlonych w wyszukiwarce, a na 30 pierwszych zwraca się największą uwagę.


Najbardziej popularnymi mechanizmami wyszukiwarek są: Robots(roboty), Spiders (pająki) oraz Metacrawlers. Roboty tworzą hierarchiczne drzewo, sczytując tylko i wyłącznie linki na stronach. Natomiast pająki przeszukują całą treść strony, czyli tytuł, linki, treść dokumentu oraz tzw. meta-tags. Metacrawlers wykorzystują informacje z już istniejących wyszukiwarek.


Rodzaje wyszukiwarek

Wyszukiwarki dzielimy ze względu na mechanizm wyszukiwania:

  • Wyszukiwarki oparte na analizie treści strony - automat analizuje treść strony, zwracając uwagę głównie na liczbę słów kluczowych w tekście; wyszukiwanie polega na podaniu łącz do stron związanych z zapytaniem użytkownika; niestety często podając hasło w wyszukiwarce, otrzymujemy wiele stron, których zawartość zupełnie nie jest adekwatna do tego, czego poszukujemy.
  • Wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci - wyszukiwarka zlicza liczbę łączy na stronie, związanych z podanym przez użytkownika tematem; przy czym łącza, które zostaną wyświetlone, nie będą zawierały stron nie związanych z podanym słowem kluczowym, tak jak ma to miejsce w przypadku wyszukiwarek analizujących sama treść strony. Pierwszą wyszukiwarką, która zastosowała zaawansowane algorytmy analizy topologii sieci był Google (http://www.google.com).
  • Wyszukiwarki oparte na zasadzie aukcji miejsc - polega to na opłaceniu każdego kliknięcia symboliczna kwotą, np kilku groszy, centów. Strony płacą wyszukiwarce, obowiązuje tu taka sama zasada jak na aukcjach, kto da więcej, będzie miał lepszą pozycję w rankingu. Płaci się tylko za wejście do danego serwisu, nie za wyświetlanie. Niestety i w takim mechanizmie może dojść do nadużyć, ze względu na komercyjny charakter działalności serwisów internetowych.

Obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką jest Google. Inne, równie znane wyszukiwarki: Yahoo, Altavista, AllTheWeb, MSN, A9.com (Amazon), NetSprint, Onet.pl.


Autor: Joanna Kubarek
Źródło: Encyklopedia Zarządzania
Treść udostępniana na licencji GNU licencja wolnej dokumentacji 1.3 lub nowsza.

Podobne prace

Do góry