Ocena brak

Wyrozub

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: długie ciało o grubej głowie z szerokim czołem, zaokrąglonym pyskiem, małym, nieco ukośnym otworem gębowym i grubymi wargami. Duże łuski koliste (cykloidalne), 60—65[6] wzdłuż linii bocznej. Płetwy piersiowe z 10-11, grzbietowa z 12-13, odbytowa z 13, ogonowa z 19 promieniami. Zęby gardłowe jednoszerego-we 6[5]-5.  

Ubarwienie: grzbiet czarnobrązowy z zielonkawym połyskiem, boki jaśniejsze, srebrzyste z ołowianym połyskiem, brzuch białawy. Płetwy grzbietowa, ogonowa i piersiowe szare, płetwy brzuszne i odbytowa żółtawe do pomarańczowych, odbytowa niekiedy podczerwieniona.

Długość: 60-90 cm, masa ciała 9-10 kg.

Występowanie i środowisko: podgatunek nominotypowy (R. f. frisii) jest rybą wędrowną żyjącą w słonawych wodach limanów pn.zach. części Morza Czarnego. Wyrozub ciągnie na tarło w górę Dniestru, Bugu, Dniepru, Donu, Rioni i Batumu. W kilku jeziorach i wpływających do nich lub wypływających z nich rzekach w górnej części dorzecza Dunaju w Bawarii (jez. Chiem) i Austrii (jeziora Traun, Atter i Mond) żyje bialopiór* ( f. meidingeri] (na ilustracji obok). Jest on nieco mniejszy osiągając 40-60[-70] cm długości i ma płetwy brzuszne i odbytową jasnoczerwonawe. Dwa inne podgatunki wyrozuba to: R. f. veiecensis występujący we wsch. Bułgarii i kutum - (R. f. kutum) z pd. części Morza Kaspijskiego.

Tryb życia: wyrozub jest rybą głębokowodną, trzymającą się zwykle z dala od brzegów.

Rozród: tarło w rzekach - wyrozub III—IV. białopiór IV-V.

Pokarm: niewielkie bezkręgowce.

Do góry