Ocena brak

Wyprysk kontaktowy

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Wyprysk ten może być alergiczny lub nie-alergiczny, tj. zależny od czynników drażniących. Do najczęstszych alergenów należą chrom, nikiel, kobalt, składniki gumy, formalina (w odzieży), tworzywa sztuczne i in.

Wyprysk kontaktowy może być związany z czynnikami związanymi z pracą zawodową(eczema professionale) lub czynnikami życia codziennego. Rozróżnienie wyprysku alergicznego od wyprysku z podrażnienia może być trudne, znaczenie rozstrzygające mają próby naskórkowe, które przy określonych stężeniach substancji badanych powodują odczyny zapalne tylko u osób uczulonych, przy czym odczyny te ulegają często nasileniu po usunięciu alergenu z powierzchni skóry.

Wyprysk kontaktowy jest najczęściej u-naiejscowiony na stronie grzbietowej rąk, ale może wystąpić w każdym miejscu, gdzie istnieje kontakt z substancją uczulającą (np. na nogach, w przypadku uczulenia na chrom, u osób noszących obuwie skórzane, lub u-czulenia na gumę u osób noszących buty gumowe, na tułowiu przy uczuleniu na formalinę itd.). Często zmiany wypryskowe typu kontaktowego stwierdza się na podudziach w otoczeniu owrzodzeń goleni (ulcus cruris), co zależy od występującego w tych przypadkach łatwiejszego przenikania i alergizacji przez czynniki zawarte w maściach.

 

Podobne prace

Do góry